Ekonom - - Profil -

začali trochu bát. Ale péče o zvířata byla od té doby na vynikající úrovni. Pak už měla česká bioložka klid na soustředěn­ou práci.

Do laboratoře většinou chodila v sedm ráno a opouštěla ji třeba v deset večer, občas i později. „Během celého procesu klonování nesmíte nikde udělat ani drobnou chybu,“říká Fulková. Jak klonování probíhá? Z myšího vajíčka se nejprve odebere dědičná informace. Následně se do něj vloží jádro z jakékoliv tělní buňky. Pak se chemicky aktivuje proces, který normálně obstará spermie, a upravené vajíčko se vloží do dělohy myší samice. „Technicky nejnáročně­jší je práce s buněčným jádrem,“vysvětluje Fulková.

Upravená vajíčka následně vložila myším do dělohy, a pak už jen stačilo počkat 21 dní. Když se blížil termín porodu, chodila česká bioložka své svěřenkyně kontrolova­t několikrát denně. Až se nakonec dočkala. První klonovaná myš dostala jména Monroe, podle slavné herečky. Při anestezii totiž bioložka používala nembutal, stejnou látku, jakou se Marilyn Monroe údajně otrávila.

Hlavně si neomlouvat neúspěchy

Kdyby měla Helena Fulková říci, čeho si na výzkumu nejvíce cení, má jasno. „Vážím si svobody, kterou člověk má. Můj děda vždycky říkal, že vědecká práce je skvělá, protože člověk dělá, co ho baví, a ještě za to dostává zaplaceno,“podotýká bioložka.

A co dalšího se naučila od otce a dědečka? „Člověka rodinné prostředí ovlivňuje, ať chce či nechce,“podotýká. Mladá bioložka sice nedostával­a konkrétní rady, jak si počínat v laboratoři, ale podle svých slov doma pochytila užitečná moudra do života. „Nejprve děda a později i táta zdůrazňova­li, že se člověk nesmí srovnávat jen s kolegy v Česku, ale musí se dívat do světa. Být v něčem nejlepší v malé zemi totiž není zase tak náročné. Jenže při pohledu do ciziny člověk rychle zjistí, že má co dohánět,“říká Fulková. Také často slýchala, že pokud se vědci nedaří, neměl by si neúspěchy omlouvat a chybu hledat jinde než u sebe. „Nemá cenu hledat příčiny všude okolo, lepší je vymyslet, co udělat, aby měl člověk skvělé výsledky,“říká. Sama se radou řídí a i díky tomu se drží na světové vědecké špičce.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.