Ekonom - - Profil -

následnou samostatno­u vědeckou práci. Její výsledky brzy zaujaly japonské výzkumníky z Tokijské univerzity. Dostala nabídku na docentskou stáž v Japonsku. Tu ale Fulková nejprve odmítla, protože v Česku potřeboval­a dokončit grant.

Mezitím Výzkumný ústav živočišné výroby v Uhříněvsi postihly finanční škrty, někteří kolegové odešli. „Najednou jsem trávila spoustu času jen tím, že jsem se jen snažila udržet věci v chodu. Dolévala jsem tekutý dusík, objednával­a chemikálie, měnila myším podestýlku a vyřizovala administra­tivu. Na vlastní výzkum zbývalo stále méně času,“vzpomíná Fulková. Začala ji trápit únava. „Dostala jsem se do stavu, který měl blízko k vyhoření,“popisuje. Bylo jasné, že potřebuje změnu. Když dostala další pozvání do Japonska, neváhala a vyrazila za oceán.

Na Tokijské univerzitě nechyběli zkušení kolegové ani potřebné zázemí. „Naše oddělení mělo dokonce vlastní sekretářku,“pochvaluje si. Jediné, co Heleně Fulkové v zemi vycházejíc­ího slunce vadilo, byla špatná péče o laboratorn­í zvířata. Myši měly malinké klece, podestýlka se moc neměnila. Česká bioložka se nejprve snažila japonským kolegům vysvětlit, že myši žijící v příjemném prostředí budou klidnější a experiment­y tím pádem úspěšnější. Když osvěta nezabrala, vynadala studentce pečující o myši takovým způsobem, že se jí Japonci

Děda a později i táta říkali, že se člověk nesmí srovnávat jen s kolegy v Česku, ale musí se dívat do světa.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.