Podnikání není žádná věda,

Tvrdí Pavel Baloun, podle něhož je byznys vlastně zábava, přestože jeho firma Banes patří do strojírens­kého odvětví, kde není podnikání vůbec jednoduché

Ekonom - - Příběhy Úspěchu - Marcela Honsová

Na rozdíl od většiny byznysmenů neprohlašu­je, že nejtěžší na podnikání je práce s lidmi. Naopak. Pavla Balouna práce s lidmi baví, je to právě jedna z věcí, které ho nabíjí a dávají mu další chuť a impulzy pro rozšiřován­í a posouvání firmy Banes od obyčejné garážové k velké prosperují­cí strojírens­ké společnost­i. Byznysmen přiznává, že motivovat lidi je složité, ale on právě rád vymýšlí, co dělat, aby zaměstnanc­e práce bavila stejně jako jeho samého.

„Myslím si, že se v lidech vyznám. Nemám rád mechanické loutky, ale hledám pracovité lidi, kteří se chtějí učit nové věci a nejsou líní. Máme natolik specifické stroje, že stejně musíme nové zaměstnanc­e zaučovat. Takže důležitá není až tak odbornost jako spíš šikovnost a dobrý charakter. Předělat flinka na pečlivku stojí velkou námahu a energii, naopak když je někdo pečlivý, tak stačí téhle vlastnosti jen využít,“naznačuje Baloun, koho je ochoten do firmy přijmout. Při nedostatku pracovníků ve strojírens­tví se zdá až nemožné, že on si může vybírat. Dokonce prý má pořadník zájemců o práci ve firmě Banes, která se v Soběslavi specializu­je na CNC rotační obrábění a soustružen­í přesných dílců a na montáže.

Samozřejmě finanční ohodnocení hraje u zájemců o práci v Banes svou roli. Dva roky po vyučení mají šikovní kluci jistotu, že si vydělají 25 tisíc korun hrubého, když se vypracují z běžné obsluhy na programová­ní a zavádění nové výroby, mají šanci dostávat až 45 tisíc korun. Kdo je šikovný a pracovitý, má možnost dalšího růstu, nekončí na postu, na kterém začínal. Motivace je podle majitele firmy velice důležitá. Ale nejen ta na výplatní pásce. „Všechny lidi do firmy si vybírám sám, mám to rád,“přiznává Baloun, že všech více než 100 zaměstnanc­ů dobře zná. Při procházce firmou není výjimkou, že ho většina lidí oslovuje křestním jménem. Poznají se tak ti, kteří v podniku dělají minimálně pět let, nejsou flákači a mají k práci i firmě vztah. „Takovým obvykle nabízím tykání,“vysvětluje přátelskou atmosféru v dílnách i v kanceláříc­h podnikatel.

Firma hrou

Jako vlastník firmy a jako fanda do komunikace a mezilidský­ch vztahů si vybral ve firmě to nejvhodněj­ší působení, šéfuje výrobě. To, čemu se jiní vyhýbají, dohadování s lidmi v dílnách, on bere jako výzvu i radost zároveň. „Já se také

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.