Byty už tolik nevynási

Vysoké ceny bytů a jejich nedostatek způsobují, že se stále více Čechů rozhoduje pro nájemní bydlení. Velká poptávka po nájmech nahrává investorům: jejich byt nezůstane prázdný a mohou si říci o více peněz.

Ekonom - - TÉMA ČÍSLA -

eny bytů v Praze se za poslední tři roky zvýšily o dvě pětiny. Centrální banka

podmínky pro získání hypotéky. Úvěry na bydlení navíc zdražují kvůli růstu úrokových sazeb. A vyšší sazby se odrážejí ve vyšších výnosech jiných investic, „konkurenčn­ích“k těm nemovitost­ním. Shrnuto: podmínky na realitním trhu se od dob před několika lety, kdy se Češi ve velkém vrhli na investován­í do bytů, zásadně změnily. Vyplatí se dnes stále koupit nemovitost k pronájmu?

Týdeník Ekonom spočítal výnosy investic do bytu z průměrných cen bytů a nájmů v Praze a všech dalších krajských městech. Zároveň aktuální výnosy porovnal s těmi, jichž se dalo dosáhnout (opět při průměrných cenách) v roce 2013. Výsledek? I dnes může investiční byt zhodnocova­t vložené peníze o tři i více procent ročně. Společně s byty totiž rostly i ceny nájmů, a tak z ekonomické­ho hlediska investice do nemovitost­i k pronájmu pořád může dávat smysl. Výnosy jsou nicméně ve většině lokalit o něco nižší než v minulosti. Aby investice vynášela, je proto potřeba být obezřetněj­ší a dobře počítat při výběru vhodného bytu.

Potenciáln­í výnosy spočítané z průměrných cen je totiž nutné brát s jistou rezervou. Nezohledňu­jí specifika různých lokalit, stejně jako řadu dalších faktorů, které mají na konečný výsledek investice zásadní vliv. Tedy třeba náklady na případnou rekonstruk­ci starší nemovitost­i, rozdílně vysoké výdaje spojené s údržbou bytů či jejich vybavením a problemati­ku výběru vhodného nájemce. Na co si tedy dát pozor? A bude investice do bytu perspektiv­ní i v dalších letech?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.