Pro zvíkovskou Labuť nejlépe parníkem

Ekonom - - TÉMA ČÍSLA - –text– Jan RichteR –Foto– Jan RichteR, ShutteRStock

Vodní nádrž Orlík je populárním místem výletů nejen z Prahy. Nabízí dobré podmínky ke koupání (alespoň na počátku léta), historické památky i plavby po přehradě. A čtvrtstoletí je oblíbenou výletní destinací také Pivovarský dvůr Zvíkov nedaleko stejnojmenného hradu.

Ten načervenalý je Vídeňský ležák

Zvíkovský minipivovar s ročním výstavem kolem tisíce hektolitrů patří k nejstarším v Česku. Založili jej v roce 1994 dva přátelé, sládek Michal Voldřich a ekonom Josef Valenta. Na Zvíkově vaří 12 až 15 druhů piv, která je možné ochutnat buď točená v restauraci, nebo zakoupit ve skleněných či PET lahvích. „Nejpopulárnější je asi jedenáctistupňová Labuť. Na letní sezonu vaříme také Vídeňský ležák s načervenalou barvou, k jehož výrobě používáme tradiční vídeňský chmel,“říká Valenta, který pracuje jako sládek i v jihočeském pivovaru Platan.

K Pivovarskému dvoru na okraji vesnice Zvíkovské Podhradí asi 600 metrů od hradu vede cesta přímo od hradní brány. Díky své poloze je pivovar u pěších, cykloturistů i automobilistů velmi oblíbený. Místní restaurace vydá podle Voldřicha o letních víkendech až 900 obědů denně. V nejfrekventovanějších dnech ale není pro jednotlivce možné zamluvit si stůl, restaurace přijímá rezervace pouze od větších skupin. „Loni jsme kompletně zrenovovali a zmodernizovali kuchyni, takže se zrychlil výdej jídel,“říká Voldřich. Rodiny potěší, že při čekání na oběd si mohou děti hrát na skromně vybaveném, ale docela velkém dětském hřišti přímo před Pivovarským dvorem. Pivovarský dvůr je také hotel se 60 lůžky, kde se často konají svatby nebo různé firemní akce.

Na Zvíkově vaří až 15 druhů piv, které je možné ochutnat v místní restauraci. Nejoblíbenější je jedenáctistupňová Labuť.

„Trambusy“na Orlíku

Přímo k pivovaru je samozřejmě možné přijet autem. Mnohem zajímavější je ale plavba lodí po přehradě od nedalekého zámku Orlík. K němu se lze z Prahy dopravit autobusem; cesta s přestupem v Písku nebo Čimelicích trvá asi hodinu a půl, v sobotu ráno o hodinu déle. Schůdnější variantou je proto auto, které lze za 60 korun zanechat celý den na parkovišti nedaleko zámku. Občerstvení včetně piva nabízejí stánky u parkoviště i dále u přístaviště lodí.

Orlík, původně královský hrad založený Karlem IV., se koncem 18. století dostal do vlastnictví Schwarzenbergů. Těm byl v roce 1948 zkonfiskován, ale po pádu komunistického režimu se jim v roce 1992 vrátil.

Zámek nabízí jednu prohlídkovou trasu, která návštěvníky provede dvěma patry budovy, přestavěné v 19. století v tehdy populárním novogotickém stylu. Historii rodu je věnována expozice v prvním patře, kde je vystavena i rozsáhlá sbírka vyznamenání a řádů, které za své služby v průběhu staletí příslušníci rodu získali. Ve druhém patře

jsou k vidění unikátní reprezentativní místnosti v empírovém stylu včetně nábytku a dalšího zařízení, novogotický rytířský sál, zbrojnice a knihovna. Orlík má také velmi rozsáhlou sbírku loveckých zbraní a trofejí.

Po prohlídce zámku je třeba se přesunout k nedalekému přístavišti a nastoupit na loď plující na Zvíkov. V hlavní prázdninové sezoně vyplouvají lodě od úterý do neděle šestkrát denně, poprvé v devět hodin ráno, naposledy před půl šestou. V pondělí pluje loď třikrát. Zpáteční jízdenka na Zvíkov pro dospělého stojí 260 korun, pro děti od pěti do patnácti let polovinu, rodinná 550. O prázdninách nabízí provozovatel i kratší půlhodinové projížďky kolem Orlíku za 100 korun pro dospělé a za polovic pro děti.

Plavba na Zvíkov trvá kolem tři čtvrtě hodiny. Dieselová plavidla z 50. let s nástavbou připomínající „trambusový“autobus nejprve obeplují ostrožnu se zámkem. Z vodní hladiny je na Orlík skutečně unikátní výhled. Poté pokračují proti proudu Vltavy řadou zátočin, kolem kotvišť hausbótů, chatových osad, pláží, skal a roklí. Asi největší atrakcí po cestě je podeplutí Žďákovského mostu, který vede 50 metrů nad hladinou a 100 metrů nade dnem Vltavy. Pro téměř 550 metrů dlouhý most dokončený v roce 1967 je typický jediný nosný oblouk klenoucí se nad hladinou.

Z hladiny přímo do hradu

Po několika dalších minutách se za jednou ze zátočin přehradního jezera vynoří silueta hradu Zvíkov nad soutokem Vltavy a Otavy. Lodě kotví pod hradem, odkud se vstupuje přímo do hradního areálu. Červenou bránou kolem katovny se návštěvník dostane na hlavní nádvoří. Objekt je ve správě Národního památkového úřadu a do hradního paláce se platí vstupné. Vzhledem k tomu, že

Zvíkov je v podstatě zakonzervovaná zřícenina, procházejí návštěvníci palácem i celým areálem hradu bez průvodce.

Po prohlídce a návštěvě pivovaru je třeba vrátit se do přístaviště, nasednout na loď a odplout zpátky na Orlík. To však ještě nemusí být konec výletu – na pravém břehu Vltavy u obce Kovářov 12 kilometrů od Orlíku zve k návštěvě zážitkový park Zeměráj se zvířaty, archeologickým nalezištěm, hrnčířskou dílnou a dalšími atrakcemi rozmístěnými na devíti hektarech plochy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.