Celebes: Čím více buvolů, tím lepší posmrtný život

Ekonom - - MOJE TŘI CESTY -

Letos v zimě doprovázela Jakuba France na tropické ostrovy v Indonésii jeho manželka a tři děti ve věku od dvou do sedmi let. Nejzajímavější z celé měsíční cesty byl dvoutýdenní pobyt na ostrově Sulawesi neboli Celebes u kmene Toraja. „Bydlení jsme si domluvili s dívkou přes Airbnb a na místě jsme zjistili, že je to vnučka náčelníka klanu, takže jsme měli výsady té nejvyšší kasty,“říká Franc.

Torajové, kteří bydlí v tongkonanech připomínajících otočenou loď, jsou známí především svými komplikovanými pohřebními obřady. Česká rodina se jednoho zúčastnila. „Když tam člověk umře, ihned ho nabalzamují a považují za nemocného. Ještě rok s nimi žije, než uspořádají čtyřdenní pohřební rituál, po němž ho uloží do skály. Pak teprve získá status mrtvého,“líčí Franc. Posmrtný život je tak hodnotný, kolik zvířat příbuzní při obřadu obětují. „Čím víc buvolů, tím je lepší, takže hodují stovky lidí.“Mrtví také ovlivňují úrodu. Když jsou žně bohaté, vyndají místní nabalzamované mrtvoly, aby s živými oslavily sklizeň jako poděkování.

Kojence, tedy děti bez zubů, pohřbívají domorodci do vydlabaných stromů, které časem zarostou. „Po uložení čekají v kruhu kolem stromu, než z něj vylétne světlo, respektive duše,“vypráví Franc.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.