Čas na databázi evolučních chyb

Ekonom - - MOJE TECHNOLOGIE -

Zlatým hřebem práce na počítači je uložení souboru. Nejdřív jen tak – prostě dáte příkaz „uložit“a ono to někde bude. Brzy zjistíte, že ukládat „jen tak“není nejlepší, protože občas soubor taky potřebujete znovu najít. Takže si uděláte pár adresářů, kam hotové věci ukládáte – třeba podle data, tématu a tak.

Nejdřív je systém jednoduchý, jenže adresáře přibývají, pak jsou v nich i podadresáře, sem tam je potřeba něco přejmenovat nebo přesunout, některé podadresáře se ocitnou mimo hru, v jiných obsah přestává korespondovat s názvem – a celek už dávno není tříděn jen podle data nebo tématu. Z vnějšího pohledu je to chaos – ale vám slouží, protože vy jste ho stvořili.

Vlastně to připomíná evoluci života: i my jsme výsledkem řady nesystémových improvizací, takže dýcháme něčím, co původně sloužilo k trávení, a jsme smířeni s dvěma sadami zubů za život, i když i tři by nejspíš byly málo.

Ale zpátky k databázi: po dosažení kritického objemu dat improvizace přeroste přes hlavu. Nebo se změní požadavky. Nedá se nic dělat: je potřeba to celé překopat. Pokud jsme se z předchozích chyb poučili, vznikne něco kvalitativně úplně jiného.

Teď se nelekněte, ale k takovému bodu se nejspíš blíží i evoluce člověka. A zřejmě není daleko doba, kdy to půjde překopat – ať už cestou genetiky, biotechnologií nebo biotroniky. Takže je možná čas přemýšlet o těch změněných požadavcích a předchozích evolučních chybách.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.