Zrádná pomoc slabé koruny

Ekonom - - EDITORIAL - –text– Leoš Rousek

Kinvestování patří pohyby na devizových trzích. Jejich vliv lze zrušit investicemi do akcií, které je možné koupit za koruny. Nákupy zahraničních titulů pak lze pojistit proti nežádoucímu kurzovému vývoji. Nabídka akcií za koruny je ale omezená. Pojistka proti kurzovým pohybům zvyšuje náklady a stoprocentní ochranu stejně neposkytne.

Běžný český investor obchodující se zahraničními akciemi tedy musí dopředu počítat s kurzovými náklady. Jeho čisté výdělky kromě daní a poplatků burz ovlivní také hodnota koruny vůči měnám, za které v cizině nakupuje a prodává. V případě portfolia týdeníku Ekonom jde o kurz domácí měny vůči dolaru, euru a dánské koruně.

Zatímco tabulka zobrazující týdenní pohyby cen akcií to nezohledňuje, koláčový graf ano. Ten zobrazuje výkon jednotlivých akcií a celkovou korunovou hodnotu portfolia od jeho vzniku vypočítané podle aktuálního kurzu koruny.

V posledních měsících česká měna mírně oslabuje, což zvyšuje korunové výnosy celého portfolia. Pro názornost, v týdnu do 15. října vzrostla hodnota portfolia o 5,37 procenta. Kdyby ale tehdy platily stejné směnné kurzy koruny jako v tomto týdnu, činil by výnos 6,20 procenta. Vyjádřeno penězi by šlo o 1920 korun.

Oslabování koruny je ale dvojsečné. Vyšší korunové výnosy smaže růst cen zboží a služeb v zahraničí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.