Krvavý a drahý konec saúdskoarabského snu o liberalizaci

Ekonom - - EDITORIAL - –text– Lukáš vincent –foto– ProfiMedia

Téměř šedesátiletý novinář a zdrženlivý kritik saúdskoarabského režimu Džamál Chášukdží si potřeboval vyřídit rozvod, a proto navštívil konzulát Saúdské Arábie v tureckém Istanbulu. Při jednání s úředníky se ovšem poněkud rozvášnil a vrhnul se na náhodou přítomné osmnáctičlenné komando tajných služeb. Po krátké potyčce zemřel. Jeho tělo se – přes opět náhodou přítomného patologa – ztratilo a Saúdská Arábie nemá ponětí, kde se nachází. Takto absurdně je možno přeložit jednu z verzí, kterou se Rijád pokusil osvětlit smrt svého kritika. Džamál Chášukdží, ještě v září širšímu obecenstvu neznámý saúdskoarabský disident „v rámci zákona“, se stal symbolem. A zároveň pomyslným ohněm, který pálí miliardy dolarů v bilanci Saúdské Arábie, jež se naráz stala vyděděncem finančního světa. Podle všeho ale jen dočasně.

Z rijádské burzy se vypařily miliardy dolarů, řada firem rozvázala styky s královstvím, donedávna prestižní ekonomické fórum Future Investment Initiative postihla vlna omluvenek od již potvrzených hostů. Někteří experti spekulují, že skandál by v případě další eskalace mohl zhatit i obří primární emisi doposud státní ropné společnosti Aramco. A to všechno kvůli vraždě jednoho nepohodlného novináře, který – na západní poměry – poměrně opatrně upozorňoval na limity reformních aktivit korunního prince a faktického vůdce pouštního království Muhammada bin Salmána.

Ten si před více než rokem proklestil cestu k nástupnictví a velmi intenzivně se snažil působit v očích Západu jako reformátor. Ohlásil některé liberální reformy (povolil kina, ulehčil ženám cestu za volant), plánoval i vyvázání ekonomiky Saúdské Arábie z její závislosti na ropě. V konzervativním prostředí královského paláce v Rijádu tak představoval pověstný závan svěžího vzduchu. Následně se ale začalo ukazovat, že MbS (jak zahraniční média princovo jméno zkracují) je liberálem pouze navenek.

Mezinárodní blokace Kataru, podpora jedné ze stran jemenského konfliktu směřující k humanitární katastrofě nebo zatčení několika desítek členů vládnoucího rodu včetně třeba mezinárodně respektovaného investora prince Al­Valída bin Talála pověstí MbS jen zatřásly, brutální vražda novináře s globálními konexemi má ale podstatně hmatatelnější důsledky.

Nejprve to pocítilo zmíněné fórum Future Investment Initiative. Po vraždě Chážukdžího zbyly z prestiže konference trosky. Svou účast odvolala většina hostů ze Západu, a to včetně britského šéfa mezinárodního obchodu Liama Foxe, který v době předbrexitové nenechává jediné dveře zavřené. Ze soukromého sektoru roztrhal veřejně pozvánku britský miliardář Richard Branson, který zároveň skrečoval i připravovanou miliardovou investici Saúdů do jeho Virginu, nebo šéf Uberu Dara Khosrowshahi. Ten se přitom k tomuto kroku odhodlal i přesto, že Uber aktuálně žije z investice

společnosti SoftBank, jejíž největší podíl drží právě saúdskoarabský suverénní fond.

V reakci na rozhořívající se mezinárodní skandál též poklesla v řádu jednotek procent rijádská burza, kde zahraniční investoři (připuštěni na parket teprve před čtyřmi roky) začali vyprodávat své saúdskoarabské pozice. Další politici, jako například německá kancléřka Merkelová, volají po koordinované akci, která by odstřihla Saúdskou Arábii od možnosti nakupovat zbraně. Tady ovšem mezinárodní součinnost končí.

Proti tomuto typu reakce se postavil americký prezident Donald Trump, který stále stojí na straně svého největšího spojence na Arabském poloostrově a zároveň nehodlá o zbrojní kontrakty připravit americké zbrojovky.

Saúdové zároveň rozjeli obrovskou mediální ofenzivu za účelem vylepšit svůj obraz v očích západního světa. O domácí pozice se nemuseli obávat, tam zafungoval kult královské rodiny. Na mezinárodním poli pak dlouhodobě Saúdové tlačí miliony dolarů skrz londýnská ústředí do globálních PR agentur, mediálních společností, různých think­tanků a taktéž armády trollů na sociálních sítích. Byť řada z nich po vraždě Chášukdžího od spolupráce odstupuje, podle odborníků lze předpokládat, že další již čekají v řadě a vyhlazování mediálního obrazu Rijádu bude pokračovat.

Ostatně jisté známky změny jsou patrné už nyní. Po úvodním úplném popírání účasti na zmizení Chášukdžího přiznali Saúdové svůj díl viny a oněch 18 hříšníků plánují postavit před soud. Byť se insideři shodují, že tato akce nemohla být provedena bez princova souhlasu, ten podle momentálně oficiální verze nemá se zmizením novináře nic společného.

Fórum Future Investment Initiative uzavřelo před týdnem druhý ročník sice bez návštěvy několika superstars světa byznysu i financí, ale zároveň s dohodnutými obchody za 100 miliard dolarů. Rijád zároveň vyhlásil „amnestii“pro všechny nezúčastněné, a lze tedy předpokládat, že příští rok se konference bude konat v plné sestavě.

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán se snaží před Západem vystupovat jako liberální reformátor.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.