Miloš Šálek: Na cesty balí hlavně fotoaparát

Ekonom - - EDITORIAL -

Nic ho nebaví, když nemá v ruce foťák. Neužije si bez něj koncert ani hokejové utkání. A totéž platí o cestování. „To jsem měl vždy spojené s focením. Bez něj by to nebylo ono,“říká fotograf Miloš Šálek.

Když mu bylo devět let, odjeli jeho rodiče na zájezd na Kubu. Přivezli odsud diapozitivy a ty vlastně odstartovaly jeho touhu po cizích krajích. „Prohlížel jsem si ty obrázky, viděl ty palmy a zatoužil se tam také podívat,“vzpomíná. Když si postupně nakoupil slušné fotografické vybavení, řekl si, že je nejvyšší čas vyrazit. Samozřejmě na Kubu.

„S kamarádem jsme si v roce 2007 během dvou týdnů udělali takové kolečko ostrovem. Na vlastní oči jsem viděl místa, která jsem znal jen z diapozitivů od rodičů.“V té době nemohl ještě porovnávat s ostatními zeměmi, ale i dnes, kdy už procestoval více než 20 států, je přesvědčený, že Kuba je zemí jedinečnou, zaslíbenou cestovatelům. „Jako bych cestoval časem. Třeba do Československa o 50 let zpět. To se jen tak nevidí,“míní s tím, že se na Kubu ještě někdy vrátí.

Zatím byl třeba v Kambodži, Tanzanii, Hongkongu, Vietnamu, Brazílii, na Filipínách… Odevšad si samozřejmě vozí tisíce fotek. Když fotil zvířata jako letos v Ugandě, tak pořídil 14 tisíc záběrů. „Mám rád živou fotografii, preferuji reportážní fotky s lidmi. Ty nejvíce vypovídají o cizí zemi.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.