Jan Štětka: Odškodňovací cukr a bič Babišovy vlády

Ekonom - - EDITORIAL - –TEXT– JAN ŠTĚTKA –ILUSTRACE– JAN HUNTER DOLEŽÁLEK

Ať už hnutí ANO postihne kvůli cestám Andreje Babiše juniora na Krym jakýkoli úbytek voličů, šedesátku rodin má od pondělka jistou. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek

(za hnutí ANO) se dohodl s šedesáti klienty zkrachovalého H-Systemu na stotisícovém odškodnění za třináctileté trestní řízení.

Počin je to jistě odvážný a chvályhodný. Dotyční lidé vedli s ministerstvem soudní spory kvůli neúměrným průtahům v řízení. A úřad nečekal, až samospádem prohraje, což hrozilo, a pak by musel každému platit požadovaných dvě stě padesát tisíc korun. Místo toho se Kněžínek velkoryse plácl přes kapsu a autorita jím reprezentovaného státu musela v očích odškodněných rázem povyskočit do nebeských výšek. A erár se zbavil dalších komplikací, když se žalující v rámci dohody o narovnání zavázali k definitivnímu stažení všech žalob.

Potud je všechno v pořádku. Potvrdilo se, že když se politik nebojí vzít na sebe odpovědnost a rozhodnout, dá se rychle vyřešit i letitý problém. Poněkud diskutabilní už je ale načasování celé akce. V řešení kauzy H-System se v létě silně angažoval premiér Andrej Babiš, kterému teď teče do bot. Že se ministrovi za jeho hnutí zrovna nyní povedlo pohnout s uzavřením jedné z větví tohoto velmi složitého případu, se Babišovi náramně hodí do krámu. Beztak málokdo rozezná, že odškodněn bude úplně někdo jiný než členové družstva Svatopluk, kterým po dostavění domků v Horoměřicích hrozí od léta vystěhování. Voličům se především sugeruje otázka: chtěl by tu snad někdo shodit vládu, která dosahuje takových úspěchů?

Viděno touto optikou se odškodnění části klientů H-Systemu může jevit i jako politická investice. Co by ministři nerozdávali statisíce, když pro ně nesahají do svých portmonek, ale do státní kasy. A když o vděčně přijímaném škrtání kostlivců ve skříni lze rozhodnout bez jakékoli politické oponentury. Možná by klienty H-Systemu odškodnili už šéfové justice za minulých vlád, kdyby nečekali na soudní verdikty a nebáli se pustit žilou státní kase. Mimochodem to, že Babišův tým umí téma odškodnění patřičně využívat i časovat, prokázal snahou revidovat dodatečným zdaněním finanční náhrady církvím. Kde bere jistotu, že pracně dojednaná částka pro církve těžce poškozené minulým režimem je údajně přemrštěná, ale sto tisíc korun pro vybrané klienty H-Systemu sedí? Že by měřítkem byla většinová nálada veřejnosti?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.