E-shopy a cihly v jednom

Ekonom - - EDITORIAL - –text– Leoš Rousek

Nakupování po internetu, jak známo, drtí kamenné obchody. Není ale pravda, že e‑shopy typu Amazon ničí zcela vše z oceli, betonu a cihel. Důkazem je bel‑ gický provozovatel skladů Warehouses De Pauw. Bez služeb této firmy známé také jako WDP se neobejde takřka žádná logistická společnost ani e‑shop v západní a jihovýchodní Evropě. WDP provozuje své sklady a s tím spojené služby v Nizo‑ zemsku, Belgii, Francii a Rumunsku. Přestože jde o zcela off‑line byznys, cena akcií WDP, se kterými se obchoduje v Bruselu, vzrostla od vzniku portfo‑ lia týdeníku Ekonom téměř o 30 procent.

Globální e‑shop Amazon udělal investorům také radost. Jeho akcie jsou i po nedávných výprodejích stále o více než 40 procent dražší než loni o Vá‑ nocích. WDP ovšem navíc vyplácí pravidelné divi‑ dendy. Díky tomu ustál nedávné otřesy na burzách bez velkých šrámů, zatímco Amazon o velkou část letošního zhodnocení přišel. Oproti rekordní ceně necelých 2013 dolarů za akcii, na kterou se jeho hodnota dostala v srpnu, je nyní o pětinu níže.

Akcie WDP se také v srpnu obchodovaly na re‑ kordních hodnotách okolo 121 eur za kus. Jejich současná cena ovšem je – bez započítání dividen‑ dy – pouze o 2,5 procenta nižší.

Srovnání vývoje tržních cen Amazonu a WDP dokazuje důležitost správného rozložení investičních rizik, včetně on‑line versus off‑line, v jakémkoli portfoliu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.