Umělá inteligence nahrazuje lékaře

Ekonom - - EDITORIAL - –text– eVa HníkoVá –Foto– DeepMinD

Umělá inteligence mění řadu oborů. V poslední době se výrazně prosazuje i v medicíně, hlavně při diagnostice závažných chorob. Počítačové programy jsou často rychlejší a přesnější než lékaři. To je ostatně i případ systému schopného rozpoznat rakovinu kůže, který nedávno představil Holger Hänssle z univerzity v Heidelbergu.

Vědci nechali systém založený na neuronových sítích, aby „trénoval“své schopnosti na databázi sta tisíc snímků zachycujících zhoubné bujení i neškodná kožní znaménka. „Náš program se učí jako mozek malého dítěte, s každým dalším obrázkem se jeho schopnosti zlepšují,“vysvětluje Hänssle. Když po úvodním tréninku výzkumníci předložili systému testovací sadu snímků, software odhalil 95 procent zhoubných nádorů. Pokud stejný úkol řešilo 56 zkušených dermatologů, dosáhla jejich průměrná úspěšnost 87 procent, srovnává britský týdeník The Economist.

Na podobných projektech se horečně pracuje i v dalších univerzitních laboratořích. Akademické poznatky z této oblasti nyní do praxe převádí společnost Kheiron Medical Technologies. Britský start­up vytvořil systém schopný pomáhat radiologům při odhalování počátečních stadií rakoviny prsu. V říjnu firma získala povolení pro jeho uvedení na evropský trh. Zdravotnická zařízení tak mohou systém využívat při vyšetřeních – má sloužit jako „druhé oko“vedle proškoleného radiologa.

Klinické testy, které už probíhají v britských ordinacích, naznačují, že nasazení softwaru pomůže odhalit více nádorů v jejich rané fázi.

Lákadlo pro investory

Vedle hledání rakoviny zvládá umělá inteligence odhalovat i další závažné choroby. Výzkumníci z Oxfordské univerzity připravili systém, který spolehlivě analyzuje snímky z ultrazvukových vyšetření srdce a upozorní na blížící se infarkt či další nemoci. Když tyto snímky studují kardiologové, unikne jim až 20 procent vážných onemocnění. Pacient tak v těchto případech bývá poslán domů jako zdravý, ovšem záhy u něj může propuknout infarkt. Podobné situace může eliminovat právě umělá inteligence, která na snímcích z ultrazvuku srdce najde i změny neviditelné pro lidské oko.

Aby odborníci z Oxfordu dostali poznatky z výzkumu do praxe, založili loni v květnu firmu Ultromics. Ta nyní vyvíjí systém, jenž má snížit množství chyb v diagnostice infarktů o 75 procent. „Naším cílem je zlepšit přesnost a efektivitu kardiologie, což přinese pokles nákladů na zdravotní péči,“podotýká ředitel firmy Ultromics Ross Upton. Podle jeho odhadu to může ve Velké Británii znamenat úsporu 300 milionů liber. Společnost už rozjela klinické testy v šesti nemocnicích ve Velké Británii, do konce letošního roku se jejich počet má rozšířit na dvacet. Systému pro rozpoznávání infarktu věří i investoři, od několika z nich firma získala celkem deset milionů liber, což jí umožní expandovat do Spojených států.

Také start­up Viz.ai, který využívá umělou inteligenci pro odhalování mrtvice a dalších mozkových příhod, přilákal investory. Společnost založená v roce 2016 dvěma lékaři a odborníkem na strojové učení vyvinula technologii, jež z CT snímků mozku rozpozná závažné choroby. Když tuto

technologii v dubnu schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv k použití v nemocnicích, začali se investoři hrnout. Firma Viz.ai získala více než 20 milionů dolarů, mimo jiné do ní investoval i fond spadající pod společnost Google.

Tento technologický gigant sází na využití umělé inteligence i v dalších medicínských oborech. Před časem koupil společnost DeepMind, která vyvinula systém schopný odhalit onemocnění zraku. Experti z firmy DeepMind společně s odborníky z oční kliniky Moorfields a University College London využili strojové učení k analýze skenů oční sítnice. Jak popsal časopis Nature Medicine, umělá inteligence zvládala rozpoznat 50 nemocí zraku s přesností 95 procent. „Množství pořízených očních skenů rychle roste, ale lékaři je mnohdy nestíhají správně interpretovat,“podotýká Pearse Keane z kliniky Moorfields.

Mobil místo lékaře

Počítačové programy odhalující nemoci otevírají cestu k medicíně nové generace. „Strojové učení je penicilinem 21. století,“tvrdí Mitesh Patel, medicínský ředitel zdravotní pojišťovny Aetna International.

Zatím se nedá předpokládat, že počítačové systémy zcela nahradí lékaře. Mohou jim ale výrazně pomáhat. Tam, kde data nyní kontrolují dva zdravotničtí experti, nastoupí jen jeden doplněný o umělou inteligenci. Počítačové programy by také mohly samy v rychlosti třídit pacienty podle závažnosti jejich diagnózy – třeba odlišit pacienty s nádorovým bujením, kde i jednodenní zpoždění může znamenat problém, od nemocných, jejichž léčbu stačí zahájit v řádu týdnů.

Programy schopné odhalit různé nemoci přitom nebudou pracovat jen na počítačích, přestěhují se do mobilů, fitness náramků nebo do hodinek. Tým výzkumníků vedený Andrewem Ngem vyvinul umělou inteligenci, která v záznamu EKG najde srdeční arytmii lépe než lékař. Umožní tak předpovědět infarkt i další choroby. Vědci systém ve spolupráci s firmou Apple upravili pro využití v chytrých hodinkách a testují ho v praxi. Dosavadní výsledky vypadají velmi nadějně.

S dalším týmem vědců pak Apple pracuje na vývoji systému pro odhalování cukrovky. Do budoucna se předpokládá, že by hodinky Apple Watch sledovaly majitele a v případě varovných signálů mu poslaly upozornění na hrozící onemocnění.

Jak naznačují další experti, v příštích letech zvládne lékaře v některých situacích zastoupit chytrý telefon. Například Andre Esteva ze Stanfordovy univerzity by rád svůj algoritmus pro detekci rakoviny kůže z fotografií upravil do podoby aplikace na mobil. Člověk by se tak v první fázi mohl vyšetřit i sám. Prostě by jen vyfotil podezřelou pihu a snímek „prohnal“mobilní aplikací.

Programy schopné odhalit různé nemoci se časem přestěhují do mobilů, fitness náramků nebo do hodinek.

Google koupil společnost DeepMind, která vyvinula software k odhalování onemocnění očí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.