Sedlání bílých koní

Ekonom - - ZACHYCENO V SÍTÍCH - –TEXT– JAN ŠTĚTKA –ILUSTRACE– JAN HUNTER DOLEŽÁLEK

Politicky se sice uvolněným 90. letům vzdalujeme kroky mílovými, zato byznysově se k nim, zdá se, vracíme. V Česku od loňska rapidně vzrostl počet firem, jejichž majiteli, statutáry nebo řídícími funkcionáři jsou osoby s trvalým bydlištěm na radnici. Čili skuteční či zdánliví bezdomovci, jinak také bílí koně. Podle agentury Bisnode jich přibylo o 76 procent, v současnosti jde o 14 453 firem. Skokově více než loni – o 80 procent – je i oněch podnikavých bezdomovců, celkově 9599.

V zemi žijící kauzou Čapí hnízdo by to šlo jízlivě odbýt bonmotem, že Evropská unie zřejmě vypsala dotace pro firmy majitelů bez domova.

A že naši oligarchové převedli podniky na tyto ubožáky, aby se za pár let zvelebených majetků znovu sami ujali a sběrače dotací poslali odpočívat třeba na Krym. Dost ale ironie, zjištěný trend je vážný. Co je tedy vzhůru nohama v české ekonomice, že se do podnikání nelogicky hrnou (respektive jsou do něj hrnuti) lidé nemajetní a anonymní?

Zvýšený výskyt bílých koní v 90. letech šel na vrub privatizace a různých zločinných ekonomických praktik, kdy noví byznysmeni za sebe do riskantních transakcí nasazovali bezejmenné figurky. Dnes je doprivatizováno, podnikatelské prostředí se stabilizovalo a zklidnilo – proč tedy znovu náhradníci? Exaktně se to zjistit nedá, ale jako důvod se nabízí třeba tvrdý postup finančních úřadů. Ve firmě formálně vlastněné nebo řízené bílým koněm se těžko dohledává skutečný vlastník a zamlžuje se jeho souvislost s dalšími daňovými subjekty. Není náhoda, že nejčastěji se zkoumaný jev vyskytuje v Praze, kde je registrovaná téměř polovina firem v zemi a kde je kvůli tomu nejmenší riziko daňové kontroly.

Ale nemusí jít jen o bílé koně. Na městských či obecních úřadech jsou často hlášeni i movití dlužníci nebo osoby skrývající identitu či dostupnost. Utahování daňových i různých byrokratických šroubů zkrátka nahnalo problémové osoby a firmy do kouta. Důsledek? Bisnode zjistila, že ve zkoumaném vzorku podnikatelů s bydlištěm na úřadě je 21 procent nespolehlivých plátců DPH oproti 1,7procentnímu průměru v celém Česku. A stejně tak i insolvencí, exekucí nebo úpadkem je postiženo zhruba pětkrát víc bezdomoveckých firem, než je běžné. V české ekonomice tak vykrystalizovala zóna rizikového obchodování. Dá se jí vyhnout. Stačí sledovat a dohledat adresy v obchodním či živnostenském rejstříku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.