Amazon jde z Krkonoš do Tater

Ekonom - - PORTFOLIO EKONOMU - –text– Leoš Rousek

Do prázdnin připomínal graf hodnoty Amazonu horskou túru z Krkonoš na vr‑ cholky Vysokých Tater. Pak přišel sestup do tatranských (nikoli krkonošských) údolí. Do konce roku se akcie firmy na Gerlach už asi nevydrápou, ale zůstat nad Sněžkou by mohly.

Burzovní úspěch Amazonu tkví v jeho schop‑ nosti nacházet nové zdroje příjmů. Začal s prode‑ jem knih, později přidal produkci filmů a proná‑ jem výkonných počítačů firmám, které nechtějí provozovat vlastní servery. V cloudových službách poráží technologické giganty, jako jsou Microsoft a Google ze skupiny Alphabet.

Letos Amazon rychle rozvíjí zcela nový byznys. Vlastní obrovské množství dat o miliardách lidí na celém světě. Firma je začala více využívat k tomu, aby se ve Spojených státech stala třetím hráčem po Googlu a sociální síti Facebook na trhu zprostředkování umístění on‑line reklamy.

Podle společnosti eMarketer, která analyzuje trh s digitální inzercí, dosáhne letos obrat Amazonu z oblasti on‑line reklamy necelých šesti miliard dolarů. To je dvakrát více než loni. Stále jde sice jen o zlomek celkových příjmů 178 miliard dolarů, které firma vykázala loni, nicméně podle eMarketeru vzrostou do pěti let celkové roční re‑ klamní příjmy Amazonu na více než 28 miliard dolarů.

Firma tak portfolio

Ekonomu rozšiřuje o nové odvětví – re‑ klamní byznys.

1,68 16,11

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.