Rok pravdy pro Babiše i ČSSD

Českou politiku ovládl tandem Zeman–Babiš za podpory sil zpochybňujících polistopadový vývoj. Rok 2019 rozhodne, zda jde o změnu režimu.

Ekonom - - ČESKO - Jan Štětka

Jubilejní „osmičkový“rok končí a vypadá to, že už si Češi mohou oddechnout. Republika má za sebou sezonu závažných rozhodnutí: na Hradě sedí znovuzvolený prezident Miloš Zeman a Andreji Babišovi se povedlo sestavit koaliční vládu ANO a ČSSD s podporou KSČM. Na druhou stranu, naše země se letos nestala obětí žádné cizí vojenské intervence. Nikdo nám neukousl kus území. Nedošlo ani k puči, ani k nástupu diktatury jedné strany. Nevyměnili jsme Západ za Východ, a dokonce jsme vzdor koketování se zavede‑ ním referenda ani nevystoupili ze žádného mnohonárodního soustátí jako před sto lety.

Takže poklidně vzhůru do roku 2019 a do další dekády? Ale kdeže. S hodnocením ještě rok počkejme. Však i na osudných „osmičkových“rozcestích rozpoznávala česká společnost většinou jenom to, že nastala změna. Její závažnost a důsledky ukázala teprve doba příští. Češi si 1. ledna 1969 v pořád ještě re‑ lativně otevřené atmosféře nepředstavovali, že je čeká dvacet let tupého mlčení, přetvařování a zahnívání. Ani na Nový rok 1939 se nezdálo být vyloučené, že by ořezaná druhá republika mohla přežít. A taky po únoru 1948 to ještě pár měsíců vypadalo, že s prezidentem Edvardem Benešem a s obměněnou vládou Národní fronty vše pojede ve starých kolejích.

Zemanovsko-babišovská stabilizace

Není pochyb o tom, že i rok 2018 byl rokem přelomovým. Akorát ještě přesně nevíme, jak moc. Z mlhy nejistoty, v níž jsme tonuli na jeho počátku, povstala během dvanácti měsíců jistota. Česko ovládla dosud nevídaná politická konstelace, totiž silný mocenský tandem prezident – premiér. Jejich vzájemná pomoc při sněmovních i prezidentských volbách se jim vypla‑ tila a od té doby se linie Hradu a Strakovy akademie praktic‑ ky neliší. Sněmovna sice vydala Andreje Babiše k trestnímu stíhání, ale překážkou pro jeho instalaci do funkce premiéra se to nestalo. Opozice je roztříštěná. A na účast v levicově‑populis‑ tické vládě, do jejíž politiky mluví po devětadvacetiletém půstu komunisté, se stojí fronta: sekundovat hnutí ANO touží nejen rozpolcená sociální demokracie, ale i SPD Tomia Okamury.

S výjimkou Senátu se tak loni na nejvyšších mocenských postech sešly a pevně uvelebily síly, jejichž společným

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.