Klíčové zákony mají zpoždění, firmy na tom vydělají

Pravidla proti agresivnímu daňovému plánování se zdrží minimálně o rok.

Ekonom - - ČESKO - Alžběta Vejvodová

Začátek roku 2019 nebude příliš bohatý na nové zákony, jak bývá jindy obvyklé. Dobíhají většinou jen delší přechodná období – například pro zápis skutečných vlastníků firem do nového rejstříku. 14. ledna pak vyprší dvouletá lhůta, kterou dali zákonodárci velkým akciovým společnostem na to, aby zajistily účast zástupců zaměstnanců ve svých dozorčích radách.

Čekalo se i na další novinky. Jenže mnohé z nich zákonodárci nestihli včas schválit, a tak je jasné, že od ledna platit nebudou. To je i případ daňového balíčku. Novinky v DPH, jako jsou nová pravidla pro zdanění poukazů a voucherů nebo změny ve zdanění hazardu, by tak měly podle plánů resortu začít platit od 1. dubna. A se stejným posunem termínu ministerstvo počítá i pro uvalení spotřební daně na cigarety ze zahřívaného tabáku.

Na novinky v dani z příjmů, které jsou též součástí vládního balíčku, si ale kvůli zdržení zákona ve sněmovně Česko počká až do ledna 2020. Důvodem je to, že pravidla musí platit pro celé zdaňovací období jednotně a u daně z příjmů je na rozdíl od DPH zdaňovací období roční. Zavést novinky zpětně i na měsíce od začátku roku 2019 do schválení daňového balíčku nejde. „Nemůžeme zpětně poplatníkům v jejich neprospěch stanovovat dodatečné daňové povinnosti,“vysvětluje náměstek ministerstva financí pro daně a cla Stanislav Kouba.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.