Brexit: Hledání cesty z chaosu

Britové si odhlasovali odchod z Evropské unie. Teď se nejsou schopni dohodnout, jak tvrdou rozluku chtějí. Ve hře je pět scénářů, co se příští rok může stát.

Ekonom - - EVROPA - Ondřej Houska

Britská premiérka Theresa Mayová jela v polovině prosince do Bruselu na nejdůležitější evropský summit lídrů za dobu své kariéry. Ale podle všeobecného přesvědčení ho pokazila. Když v noci z 13. na 14. prosince opouštěla jednací místnost v bruselské budově Europa, premiéři či prezidenti ostatních 27 států EU prý jen kroutili hlavou. „Nebylo jasné, co Mayová přesně chce,“řekl Ekonomu zdroj blízký jednáním.

Předsedkyně britské vlády od svých evropských kolegů chtěla dostat taková ujištění týkající se dohody o podobě brexitu, která by obměkčila britské poslance. Proti dohodě, kterou Mayová s unií uzavřela minulý měsíc, chce hlasovat nejen opozice, ale i zhruba třetina jejích vlastních poslanců za Konzervativní stranu.

Nikdo tak neví, co se stane. Na stole jsou všechny možnosti, od té, že Spojené království z EU 29. března vystoupí za dramatických okolností bez jakékoliv dohody, až po variantu, že budou Britové o svém členství v unii hlasovat znovu.

Nejnápadnější na tom všem je totální neschopnost britských politiků domluvit se mezi sebou. V parlamentu teď nemá většinu vůbec nikdo – Mayová se svou kompromisní podobou brexitu, její tvrdí kritici, kteří by chtěli co nejdůslednější „rozvod“s unií, ani ti poslanci, kteří si naopak přejí zachovat s EU i po brexitu co možná nejužší vztahy. Ani dva a půl roku poté, co Britové v referendu odhlasovali odchod z unie, tak Spojené království neví, co chce.

Jediný konkrétní plán předložila premiérka. Počítá s tím, že Británie se od EU po brexitu poměrně výrazně „odstřihne“. Přestane být členem jak vnitřního evropského trhu, tak Evropské celní unie. Jenže těm konzervativním politikům, kteří sami sebe označují jako pravověrné

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.