Evropské volby: Test pro populisty

Do europarlamentu se chystají strany, které chtějí od základů změnit Evropskou unii.

Ekonom - - EVROPA - Simone Radačičová

Francouzská politička a šéfka euroskeptického a protiimigračního Národního sdružení Marine Le Penová si kdysi vysloužila přezdívku madame Frexit. Slibovala totiž Francouzům, že pokud se dostane k moci, tak po vzoru Velké Británie vypíše referendum o setrvání v Evropské unii. Jenže to už nyní neplatí. Referendum už neslibuje, nyní chce společně s dalšími stejně naladěnými stranami změnit Evropskou unii zevnitř.

„Věci se hodně změnily. Vůbec poprvé se objevila možnost, že můžeme radikálně změnit fungování Evropy, a to díky výsledkům voleb v Maďarsku, Itálii a dalších zemích. Dříve jsme měli dvě možnosti – buď z EU odejít, nebo se podvolit. Teď je ale změna možná,“řekla Le Penová na nedávném setkání s evropskými novináři v Paříži. Sází na nadcházející volby do Evropského parlamentu, ve kterém mají protiimigrační a euroskeptické strany možnost získat nejvíce hlasů v historii.

Le Penová přitom po prezidentských volbách v roce 2017 téměř upadla v zapomnění. Nynější prezident Emmanuel Macron ji v předvolebních debatách naprosto zastínil a nakonec ji porazil se ziskem přes 66 procent hlasů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.