Český evergreen: daně snížit, bohatým klidně zvýšit

Ekonom - - ZACHYCENO V SÍTÍCH - –TEXT– JAN ŠTĚTKA –ILUSTRACE– JAN HUNTER DOLEŽÁLEK

Daně v českých zemích mají dvojí neblahou vlastnost. Zaprvé politici s každým novým rokem mění buď jejich sazby, nebo alespoň jiné parametry, takže vznikají zmatky. Což platí i pro právě začínající rok 2019. A zadruhé plátcům daní obvykle připadá jako vysoká právě ta sazba, kterou sami platí. Za nízkou nebo přiměřenou naopak často považují sazbu, kterou platí ostatní.

Výmluvně to potvrdilo šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) uskutečněné na 1104 respondentech loni v listopadu. Daně lidí s vysokými příjmy považuje za vysoké jen 16 procent Čechů, zatímco 28 procent je označilo za přiměřené a 45 procent za nízké. Vedle toho daně lidí s nízkým příjmem vnímá celých 60 procent našinců jako vysoké nebo příliš vysoké. Jen podle 27 procent jsou přiměřené a pouhá čtyři procenta Čechů je mají za nízké.

Jistě, daně se nechce platit nikomu. Na druhou stranu, zjištěná čísla vypovídají o tom, že českou společnost stále ovládá představa spravedlnosti, již před sedmdesáti lety dovedně využili k uchopení moci bolševici. Ekonomové mluví o podpoře progresivního zdanění příjmů, ale pořád je to ono staré známé levicové zaklínadlo, že bohatí mají odvádět na daních více než chudí. V průzkumu CVVM tento princip výslovně podpořilo celých 58 procent Čechů, zhruba stejně jako v jiných letech s výjimkou období krize v roce 2008, kdy podpora byla dokonce pětasedmdesátiprocentní. Za daňovou progresí pochopitelně není třeba hned vidět strašáka milionářské daně, s nímž přišli v roce 1948 komunisté. Progrese je legitimní a používaný instrument. Špatné ovšem je, že v českém případě k němu inklinuje společnost, která podle souběžného zjištění CVVM z pětašedesáti procent nerozumí svému daňovému systému! A jen zhruba třetina jej podle vlastního vyjádření chápe. Pak ovšem nejde ani tak o nějakou touhu občanů po spravedlivějším daňovém zatížení, jako spíš o tradiční české sobectví. Prostě státe, starej se, ale daně ať platí ostatní, proč zrovna já?

A to je i svorník současného voličského mainstreamu. Podle CVVM podporují progresivní zdanění více starší lidé nad 60 let, nekvalifikovaní dělníci, lidé s nižšími příjmy, respondenti hlásící se k levici a voliči KSČM, ČSSD a SPD. Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše sice pro daňovou progresi není, zato z jeho témat, jako je boj proti migraci nebo školní obědy zdarma, trčí podobný vzkaz: platíme příliš, ať platí druzí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.