Deset osobností, které mění náš svět

Ekonom - - TÉMA ČÍSLA - –text– Jan RichteR

Podnikat začal ve Velké Británii, v Česku slavil úspěch jeho slevový web Slevomat a služba na rozvoz jídla Dáme jídlo. Před pěti lety založil Rohlík.cz, který se stal největším českým on­line obchodem s potravinami a slouží zákazníkům v Praze, Brně a dalších velkým městech. V Česku jej využívá kolem 2,5 milionu lidí.

Přes potíže s obstaráváním pracovních sil si získal oblibu hlavně díky vstřícnému přístupu k zákazníkům. Mladá sociální demokratka v roli ministryně práce a sociálních věcí si svými návrhy na zvýšení minimální mzdy, životního minima a zrušení karenční doby v nemocenské udělala hodně nepřátel zejména mezi pravicově zaměřenou částí veřejnosti. Maláčová je ale ve veřejné debatě jedním z mála hlasů moderní liberální levice, které by v Česku neměly umlknout. Vybudoval řadu on­line obchodů s parfémy, hodinkami, šperky a dalším zbožím. Obrat společnosti Vivantis, která tyto portály zastřešovala a fungovala kromě Česka i na Slovensku a v Maďarsku, přesáhl miliardu korun. V loňské roce Rozhoň dokončil prodej své firmy skupině Mall.cz a utržené prostředky investuje do technologických start­upů. V necelých třiceti letech spoluzaložil start­up Liftago, který podobně jako slavnější konkurenti ze zahraničí využívá on­line platforem k poskytování taxislužby. Kromě Prahy a Brna funguje v dalších šesti českých městech a ve slovenské Bratislavě. Zisk zatím tato služba negeneruje, daří se jí však získávat investice na další expanzi. Král českého e­commerce založil ještě za studií na VŠE server Bezrealitky.cz, kde mohli lidé prodávat své nemovitosti bez služeb realitních makléřů. V současnosti do jeho Rockaway Capital patří největší český e­shop Mall.cz. Expandoval do zahraničí včetně Německa, kde ovládl několik cestovatelských portálů. Celkové tržby Havrlantových podniků se pohybují v desítkách miliard korun.

V roce 2010 založila franšízovou přepravní firmu Zásilkovna, která stovkám tisíců lidí usnadnila život jednodušším doručováním zásilek. V loňském roce jich její firma přepravila kolem 10 milionů a utržila zhruba 850 milionů korun. Se svými jednoduchými 3D tiskárnami umožnil milionům lidí po celém světě proniknout do tajemství trojrozměrného tisku. Jeho firma Prusa Research s tržbami přesahujícími miliardu korun je jednou z mála českých značek, které si vydobyly skutečně globální renomé.

Osmatřicetiletý vědec s doktorátem z prestižní Princetonské univerzity ve Spojených státech pracuje v pražském institutu CERGE­EI. Zkoumá takzvanou racionální nepozornost, kdy lidé kvůli omezené kapacitě zpracovávají pouze některé informace, a její přesah do klasické ekonomie. To mu jako prvnímu Čechovi vyneslo třicetimilionový grant od Evropské rady pro výzkum i Cenu Neuron pro mladé vědce. Zakladatel bikesharingové firmy Rekola. Původní profesí programátor dostal do ulic osmi českých měst typické růžové bicykly, které si zájemci mohou vypůjčit prostřednictvím mobilní aplikace. V současnosti je používá kolem 2,5 tisíce uživatelů po celém Česku. Po maturitě v roce 2009 se ve dvaceti letech stal sládkem a spolumajitelem rodinného pivovaru Matuška, který ve vesnici Broumy na Křivoklátsku založil jeho otec. Oblíbený minipivovar se stal symbolem rozmachu českého řemeslného pivovarnictví. Jeho piva získala řadu světových ocenění a jsou velmi úspěšná na náročném českém trhu.

JAKUB HAVRLANT

JANA MALÁČOVÁ

ONDŘEJ KRÁTKÝ

TOMÁŠ ČUPR

MARTIN ROZHOŇ

ADAM MATUŠKA

JOSEF PRŮŠA

VÍTEK JEŽEK

SIMONA KIJONKOVÁ

FILIP MATĚJKA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.