Nejčastější slovo v předpovědích pro rok 2019? „Problém“

Ekonom - - EDITORIAL - –text– lukáš vincent

Největším zdrojem problémů má být Evropa, kde všechny velké země míří k turbulencím na politické scéně.

Problémy se blíží. Otázka je, kdy přesně přijdou. A vlast‑ ně i odkud. Byť tedy v té druhé otázce je v tuto chvíli značně favorizována Evropa. Dva‑ náct měsíců roku 2019 by tak podle většiny předpovědí mělo být velmi nervózních. S pomyslným neustálým nahlížením za roh.

Představa nekonečného růstu na akciových trzích v posledním kvar‑ tálu loňského roku skončila, turbulen‑ ce podle analytiků budou pokračovat. Na byznysovém poli se vedle potvrze‑ ných událostí, jako je primární emise Uberu, Lyftu nebo Slacku, očekává třeba půl milionu vyrobených vozů Tesla, rostoucí problémy Facebooku nebo další záplava kvalitního obsahu plynoucí ze zostřující se bitvy o svět streamované televize. Ale na druhou stranu: jsou to jen analytici a jejich předpovědi.

„Tento rok bude výzva s obrovským množstvím nejistoty,“prohlásil pro Business Insider jeden z dlouhodobě nejúspěšnějších předpovídačů Chris‑ tophe Barraud, šéfekonom Market Se‑ curities, kterého agentura Bloomberg oceňuje za nejpřesnější předpovědi za posledních šest (americká ekono‑ mika), respektive tři (Evropa) roky. Podle Barrauda recese zatím nehrozí, nervozita bude vyplývat ze zostřující se obchodní války, kterou by mohl americký prezident Donald Trump zintenzivnit cly na automobily. Nej‑ větším zdrojem problémů ale podle něj bude Evropa, kde všechny velké země – Británie, Francie, Itálie a Ně‑ mecko – míří k turbulencím na politic‑ ké scéně.

Lépe je být spekulantem

Jedna z legend finančních trhů Paul Tudor Jones, který aktuálně spra‑ vuje čtyři miliardy dolarů ve svém hedgeovém fondu Tudor Investment, očekává, že trhy se brzy dají do pohybu. „Bude mnohem lepší být v pozici spekulanta, který obchoduje, než investora, který drží,“prohlásil pro agenturu Bloomberg. Dokonce připustil obdobný vývoj jako v roce 2007, který předznamenal rozsáhlé hospodářské trable. „Před jedenácti lety sice ekonomika signalizovala problémy, ale na burze šlo až do října všechno skvěle. Může to být scénář následujících měsíců? Já myslím, že ano,“řekl.

Naproti tomu ti nejbohatší se vesměs domnívají, že největší problémy se světu letos ještě vyhnou. Průzkumu banky JPMorgan mezi 700 klienty jejího privátního bankovnictví (kvalifikační předpoklad: 30 milionů dolarů v likvid‑ ních investicích) ukázal, že polovina re‑ spondentů očekává ekonomickou recesi až v roce 2020. Jen pětina si myslí, že přijde už letos.

Ellen Zentnerová, šéfanalytička Morgan Stanley věnující se americké ekonomice, očekává na domácím poli značné zpomalení růstu v důsledku slábnoucích rozpočtových impulzů (Trumpovo snížení daní se podle ní již vyčerpalo) a propadu mezinárod‑ ního obchodu. Čínu by měla zpoma‑ lovat snaha místní vlády řešit vysoké zadlužení země, v Evropě se zase podle časopisu Fortune budou o titul hlavního zdroje problémů přetaho‑ vat Velká Británie se svým brexitem a Itálie se záměrem popustit uzdu schodku rozpočtu.

Bouře na sociální síti

Na byznysovém poli se většina předpovědí točí okolo nejsledovaněj‑ ších firem. Všeobecně se očekávají pokračující problémy Facebooku plynoucí z jeho pojetí soukromí uživatelů. Týdeník The Economist ostatně na konci roku upozornil, že firma v důsledku proměny „ve zlou“ztrácí řadu klíčových zaměstnanců. The Economist dokonce Zuckerber‑ govo impérium připodobnil k Yahoo!, někdejšímu dobře našlápnutému před‑ chůdci Googlu, který po sérii špatných rozhodnutí vyklidil pole konkurenci. Nakonec z Yahoo! jako nejcennější zbyl jeho podíl v čínské Alibabě, což

by svým způsobem mohl být z delší perspektivy i případ Facebooku, z jehož portfolia se růžová budoucnost maluje Instagramu.

Zlatý věk televize

Všeobecná shoda panuje na skuteč‑ nosti, že v následujícím roce bude po‑ kračovat takzvaný zlatý věk televize. Vedle zavedeného Netflixu a expandu‑ jícího Amazonu už produkční odděle‑ ní funguje i v Applu, a byť miliardová investice do nového obsahu je jen osmina toho, co mají v plánu utratit v Netflixu, souboj o diváka se zase o něco přiostří. Pro Apple by se mělo jednat o důležité otevření nové fronty, kterou bude potřebovat zejména po neúspěchu iPhonu X.

Agentura Quantumrun, která agre‑ guje predikce nejrůznějších institucí, jako nejpravděpodobnější, respektive nejčastěji zmiňované plány pro letošní rok zařazuje pokoření hranice půl milionu vyrobených automobilů se značkou Tesla, vynesení satelitů další Muskovy firmy SpaceX do vesmíru, jež pokryjí planetu vysokorychlost‑ ním internetem, a také například definitivní odklon Volva od spalovací‑ ho motoru.

Rovněž předpovědi Saxo Bank se na byznysovém poli točí kolem Muska. Analytici soudí, že v následu‑ jících dvanácti měsících by svět mohla šokovat akvizice Tesly ze strany Applu (dokonce s přímo specifikovanou cenou 520 dolarů za akcii).

Stabilní fronta zůstane na poli kryptoměn. Ti, co nejpozději během roku 2017 naskočili do vlaku jedoucí‑ ho do strmého kopce a v posledních dvanácti měsících zažili podobně strmý sešup, přísahají na budoucnost bitcoinu. Ti, kteří „nenastoupili“, naopak očekávají další upouštění bubliny. Což je ostatně podle všeho motorem za řadou dalších predikcí, kdy investoři propagují růst svého aktiva s vírou, že zažehnou zájem dalších investorů.

Jak ve svém prosincovém ko‑ mentáři pro agenturu Bloomberg připomíná glosátor investičního světa Barry Ritholtz, všechno jsou to jen předpovědi. A ty se ve většině případů mýlí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.