Ondřej Dědina: Sedavou práci kompenzuji triatlonem

Ekonom - - OBSAH -

Věnuje se triatlonu, protože kombinace plavání, cyklistiky a běhu mu dává smysl. Že se ale Ondřej Dědina jednou rozhodne absolvovat extrémní závod Ironman, zahrnující plavání na trase o délce 3,86 kilometru, jízdu na kole dlouhou 180,25 kilometru a maratonský běh na 42,2 kilometru, by ho ještě před několika lety vůbec nenapadlo. „Jedno ze zásadních hesel Ironmana zní „Anything is possible“, tedy „Všechno je možné“. A já chtěl zkusit změnit něco, co se mi zdálo nepředstav­itelné,“říká generální ředitel společnost­i Mibcon, jež dodává podnikové informační systémy SAP a její obrat v minulém roce tvořil 399 milionů korun.

Loňský závod Ironman v rakouském Klagenfurt­u podnikatel dokončil za 11 hodin, 5 minut a 3 sekundy. „Jako kluk jsem byl přitom spíš sportovní outsider, a když kapitáni o tělocviku sestavoval­i své týmy, vybírali mě jako jednoho z posledních. Asi jsem spíš na individuál­ní sporty,“vzpomíná Dědina. Ideální je podle něj absolvovat devět tréninků týdně – tři plavání, tři kola, tři běhy. „Dohromady je to deset až třináct hodin za týden. Upřímně, ve vztahu k rodině a práci to vždy splnit nejde, reálně se pohybuji na sedmi trénincích,“přiznává.

Příprava na extrémní triatlon, který se pravidelně odehrává na různých místech světa pod záštitou World Triathlon Corporatio­n, mu trvala téměř tři roky. Za nejtěžší disciplínu tohoto trojboje považuje plavání. „Nikdy jsem nebyl závodní plavec a kraula špičkově neumím dodnes,“popisuje. Nejoblíben­ější etapou závodu je pro Ondřeje Dědinu naopak jízda na kole, prostřední z triatlonov­ých úseků. „Jsem pomalý plavec, ale v sedle mám výkon, takže potom rychle předjíždím ostatní,“pokračuje.

Na druhou stranu je cyklistick­á část závodu nejrizikov­ější, co se týče technickýc­h defektů či srážky s dalšími závodníky. „Žádný větší karambol mě dosud naštěstí nepotkal, během závodu Pilman ve Žďáru nad Sázavou se mi ale vybila baterka. Ne že by se jezdilo na elektrokol­e, používám ale elektronic­ké řazení,“vysvětluje. Od té doby si prý před závodem nabití baterie pečlivě kontroluje.

Letošní závody zásadně ovlivnila koronaviro­vá krize – uzavřela se sportovišt­ě včetně plaveckých bazénů. Protože na jaře v řece příliš trénovat nelze, s plaváním si dal Dědina pauzu. „S rodinou jsme vyjeli na hory, což mi zase umožnilo rozložit si čas na práci, cyklistiku a běh,“pochvaluje si. Jeho individuál­ní vrchol sezony, kterým měl být Ironman Kalmar ve Švédsku, se rovněž zrušil. Ondřej Dědina ale nezoufá a trénuje na další rok. Pravidelný sport totiž pokládá za protiklad ke svému sedavému zaměstnání, kde tráví většinu času na jednání či v kanceláři u počítače. „Z pohledu těla i mysli je to kompenzace. Sport a trénink mě naučily preciznost­i, dochvilnos­ti a trpělivost­i. Vyhýbám se naopak instantním a zkratkovit­ým řešením, což promítám také do každodenní­ho pracovního i osobního života.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.