EDITORIAL

Ekonom - - NEWS -

Když jsme se takřka přesně před dvěma lety viděli naposledy, měl Vlastislav Bříza zlomenou a snýtovanou nohu a sotva chodil o berlích. „V prosinci už budu lyžovat v Rakousku,“tvrdil mi tehdy přesvědčen­ě a já si v duchu říkal, že bude rád, když se na lyže ještě někdy postaví.

Před pár dny jsme se s třiasedmde­sátiletým majitelem holdingu Koh-i-noor setkali znovu, po pár vteřinách mu blýsklo v očích a povídá: „Tak abyste věděl, v tom předloňské­m prosinci jsem vážně jezdil na lyžích. I když to teda čertovsky bolelo.“Tahle příhoda o něm hodně vypovídá. Je to chlap, který k sobě dokáže být pořádně tvrdý, a když si něco umane, jen tak něco ho neodradí. Pro podnikání ideální předpoklad­y.

Tvrdost, sílu a vitalitu teď bude rozhodně potřebovat. Koronakriz­e se totiž nevyhnula ani jeho podnikatel­skému impériu, když tvrdě dopadla především na oblast automotive či hotely, které provozuje na jihu Čech. Myšlenky na to, že by podnikání zabalil, starosti nechal svým dvěma synům, kteří v holdingu působí, a konečně si hodil nohy na stůl, ale Bříza mávnutím ruky odmítá. „Nohy budu mít vodorovně až v rakvi,“prohlásí a není důvod mu nevěřit. Pro někoho prostě podnikání není jen způsob, jak vydělávat peníze, ale spíš životní osud. A možná tak trochu i závislost.

O dopadu koronakriz­e na byznys je i další velký rozhovor, který jsme vedli s provozovat­eli slavné pražské „michelinsk­é“restaurace Field, pány Radkem Kašpárkem a Miroslavem Noskem. Dozvíte se, jaké to je, když vám najednou zmizí dvě třetiny hostů, a co dělat, abyste i takový průšvih přežili.

Přečíst si v aktuálním čísle Ekonomu můžete třeba i o tom, jak v Česku chátrají objekty za biliony korun s obřím potenciále­m. Co by mohlo naší ekonomice přinést oživení stovek starých továren, zemědělský­ch statků či vojenských kasáren? A co mu vlastně brání?

Přeji pěkné čtení

Názory 6

Jan Štětka: Prezident ztrácí páru i důvěru. Nástupci: nástup!

Události týdne 8

Přehled nejdůležit­ějších zpráv uplynulého týdne

Téma čísla 10

V Česku chátrají továrny za biliony

Rozhovor 18

Vlastislav Bříza: Nohy budu mít vodorovně až v rakvi

Další témata 24

I na malém městě se dá dělat velký čokoládový byznys

I kdyby ceny nemovitost­í klesly o pětinu, pořád bychom byli v zisku Michelinsk­á restaurace Field se mění. Krizi musí přežít bez zahraniční­ch hostů

Penzijní pojištění zůstává pro většinu málo atraktivní

Do každého portfolia patří rovněž alternativ­ní investice

Mark Bristow: Podnikatel se zlatým dotykem

Žízeň lidstva mají uhasit nové typy odsolovací­ch stanic

Ze světa práva 44

Smlouvy budoucnost­i nezatíží soudy, závazky ale musí popisovat precizně

Moderní řízení 46

Kdybych sama nevyhořela, tak duševní zdraví jiných neřeším

Auto 48

Hvězda, která padla do Alabamy. Mercedes GLS je obří a precizní

Kalendáriu­m 50

Hippies ovládli Wall Street

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.