MacKenzie Scottová: Nejbohatší žena světa vystoupila ze stínu Jeffa Bezose

Ekonom - - DALŠÍ TÉMATA - –text– Lukáš VINCeNt –Foto– reuters

MacKenzie Scottová a Jeff Bezos se seznámili v roce 1992. Jejich vztah vydržel 27 let. odnesla čtyři procenta akcií obchodní‑ ho kolosu. A právě tato čtyři procenta, jimž od loňského ledna narostla hod‑ nota o více než 100 procent, minulý týden udělala z MacKenzie Scottové nejbohatší ženu světa. Se jměním v celkové výši 68 miliard dolarů (podle dat agentury Bloomberg) se vyšplhala na 12. místo žebříčku nejbohatší­ch lidí světa a o jednu příčku a 1,2 miliardy dolarů přeskočila Francoise Betten‑ courtovou, která má podíl v kosme‑ tickém kolosu L’Oréal. Mimochodem, v žebříčku deseti nejbohatší­ch žen světa je MacKenzie Scottová jediná, jež majetek nezdědila po svém otci, ale získala jej od exmanžela.

Příběh z červené knihovny

Na začátku to přitom byl tak roman‑ tický příběh. Psal se rok 1992, ona ve svých třiadvacet­i právě dokončila studium literatury a tvůrčího psaní na Princetonu. Možná z ní jednou mohla být slavná spisovatel­ka, vždyť její vyučující, pozdější nositelka Nobe‑ lovy ceny za literaturu Toni Morrisono‑ vá, o ní mluvila jako o jedné ze svých nejtalento­vanějších studentek vůbec.

Kvůli dluhům se ale MacKenzie Scottová nakonec nesnažila uchytit v některém z prestižníc­h vydavatels­tví. Zvolila poněkud pragmatičt­ější životní dráhu – ucházela se o pozici v newyor‑ ském hedge fondu DE Shaw. Pohovor s ní dělal devětadvac­etiletý ambici‑ ózní mladý muž jménem Jeff Bezos. MacKenzie práci dostala. A do kluka

z vedlejší kanceláře se po pár měsících zamilovala. Za další tři měsíce se pak vzali. V roce 1994 pak oba vyrazili do Seattlu. MacKenzie řídila jejich Chevrolet Blazer, Jeff se snažil propo‑ čítat, jak by mohl finančně fungovat jeho nejnovější plán. On‑line obchod s knihami, který později na návrh MacKenzie získal jméno Amazon.

MacKenzie původně fungovala jako hlavní účetní projektu, postupně se ale stáhla do ústraní. Podle zdrojů blízkých manželském­u páru se sice Jeff Bezos s manželkou v prvních fázích o směřování Amazonu často radil, oficiálně se ale MacKenzie především starala o rodinu. Pokusila se rozjet i spisovatel­skou kariéru, její prvotina The Testing of Luther Albri‑ ght dokonce získala prestižní Národní cenu. Dál než k románu číslo dvě (Traps) to ale nedotáhla. Její jméno tak skutečně vstoupilo ve známost až v momentě, kdy společně s Jeffem Bezosem oznámili rozluku. „Po dlou‑ hém období láskyplnéh­o zkoumání našich možností… jsme se rozhodli rozvést se,“napsali Bezosovi v lednu 2019. Záhy se ukázalo, že rozluka až tak láskyplná nebyla.

Příčinou jejich rozchodu byla novinářka Lauren Sanchezová, která se s Bezosem seznámila při práci pro jeho projekt Blue Origin (Bezosova firma vyvíjející raketu pro kosmické lety). Multimilia­rdář s ní záhy navázal vztah.

Což měsíc poté, co Bezosovi vydali ono zmíněné prohlášení o „láskyplném zkoumání jejich možností“, zveřejnil bulvární magazín National Enquirer.

Přes tohle ponížení byla nakonec MacKenzie vůči Bezosovi poměrně velkorysá. Bezosovi totiž neuzavře‑ li předmanžel­skou smlouvu, a tak MacKenzie podle práva náležela půlka exmanželov­a majetku. Tedy polovina podílu v Amazonu, deníku Washing‑ ton Post nebo Blue Origin.

MacKenzie Scottová se nakonec spokojila „jen“se čtyřprocen­tním podílem v Amazonu. Tehdy měl hodnotu 30 miliard dolarů. Možná i díky tvrdosti, s jakou Jeff Bezos svou společnost vede, se od té doby tržní hodnota zdvojnásob­ila. MacKenzie Scottová má tak nyní dvakrát více peněz na rozdávání. A k tomu se z ní stala nejbohatší žena světa.

Bezosovi neuzavřeli předmanžel­skou smlouvu, a tak MacKenzie podle práva náležela polovina exmanželov­a majetku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.