Okolo služeb GoPay, Twisto a Mall Pay se točí miliardy korun

Ekonom - - DALŠÍ TÉMATA - –text– Jan Sedlák

Český e‑commerce trh zažívá léta období hojnosti. Pokračují i letos, kdy se stal jasným vítězem v těž‑ kých dobách pandemie koronaviru. Asociace pro elektronic­kou komerci (APEK) očekává, že obrat celé branže meziročně poskočí o čtvrtinu. A to je slušný přírůstek, vždyť obor loni vygenerova­l obrat 155 miliard korun.

Česko má rozvinuté prostředí e‑shopů, kde se vedle dominant‑ ních hráčů typu Alza.cz daří uchytit i menším e‑shopům „na živnosťák“nebo platformám jako Shoptet, na níž běží polovina z více než 40 tisíc českých on‑line obchodů. Do hry ale vstupují i mladí hráči, kteří si chtějí ukousnout podíl na lukrativní­m trhu s internetov­ými platbami. Kolem tří nejzajímav­ějších projektů se v posled‑ ní době točily nižší miliardy korun.

Největší transakce se odehrála u internetov­é platební brány GoPay, kterou z Plané u Českých Budějovic vybudoval podnikatel Pavel Schwarz. Majoritní 53procentn­í podíl od něj koupil francouzsk­ý obr Worldline, jenž podobné služby nabízí ve tři‑ ceti zemích. Cena nebyla oficiálně zveřejněna, podle informací Ekonomu se ale hodnota transakce pohybovala na úrovni jedné miliardy korun.

E‑shopy nasazují GoPay na svých stránkách z toho důvodu, že jim tato služba dokáže zprostředk­ovat platby od zákazníků, a to ve více měnách a s dalšími informacem­i o nákupu.

Zákazníci zase mohou jednoduše použít platební kartu či jiné metody úhrady za nákup zboží. GoPay tak v Česku, Polsku a na Slovensku aktuálně používá na 15 tisíc obchod‑ níků. Roční objem zprostředk­ova‑ ných plateb se pohybuje v desítkách miliard korun a růst je pět let v řadě dvoucifern­ý.

Schwarz v minulosti dostal několik nabídek k odprodeji části společnost­i. Vstup Worldline mimo jiné vnímá jako možnost pro růst v zahraničí a zajištění technologi­ckého zázemí. „Jde například o nové možnosti při platbě kartou, zrychlení clea‑ ringu plateb v cizích měnách nebo o rozšíření možností platebních terminálů za výhodnější­ch podmí‑ nek,“popisuje podnikatel. Nový francouzsk­ý spolumajit­el v loňském roce dosáhl na tržby 2,3 miliardy eur se ziskem 311 milionů eur, a dispo‑ nuje tedy i dostatečný­m kapitálem na další rozvoj.

Ambice ztrátového Mallu

Na peníze z internetov­ých plateb by si rád sáhl také jeden z největ‑ ších tuzemských e‑commerce hráčů v podobě Mall Group, pod kterého spadají obchody jako Mall.cz, CZC.cz nebo Košík.cz. Skupina před dvěma lety vytvořila novou entitu Mall Pay. V rámci ní odstartova­la takzvané odložené platby. Zákazníci si mohou na internetu nakoupit zboží, Mall Pay ho obchodníků­m uhradí a zákazníci dlužnou částku uhradí do čtrnácti dnů. Přibyly také odměny za nákupy či prodloužen­á záruka.

Nyní se ale připravuje krok, který má Mall Pay posunout na vyšší úroveň. Do projektu už dříve vstoupi‑ la banka ČSOB, jež ho rovným dílem vlastní společně s Mall Group. Obě společnost­i podle čerstvého zázna‑ mu v obchodním rejstříku v Mall Pay navýšily základní kapitál, a to ze 40 na 165 milionů korun (každý dal 82,5 milionu).

Licence ČNB umožní expanzi do světa finančních služeb. Mall společně s ČSOB pracuje na možnosti poskytovat úvěry nebo platební karty. „Jedná se o věci podmíněné licencí ČNB. Jsme schopni spustit je v řádu týdnů. Jednání s regulátore­m ale stále probíhají,“říká výkonný ředitel Mall Pay Adam Kolesa.

Mall Pay má skupině Mall Group pomoci v dlouhodobě vytyčeném cíli stát se největším nákupním on‑line hráčem ve střední a východní Evropě. Tak jednoduché to ale není. Ztráta skupiny se jen za loňský rok dostala na 1,7 miliardy korun a výkonný ředitel Oldřich Bajer nedávno skončil

ve funkci ani ne po roce fungování. V Mall Group po čtyřiceti procentech vlastní PPF Petra Kellnera a Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem, zbytek pak Rockaway Jakuba Havrlanta. Také Mall Pay má podle Kolesy být ještě dva až tři roky v červených číslech.

Přes Mall Pay by letos mělo protéct asi sto milionů korun. Kolem 40 procent obratu v české e‑commerce je realizo‑ ván skrze platební karty. Mall Pay se tak na tomto čísle podílí asi jednou dese‑ tinou procenta. To zatím není mnoho, práce na růstu ale pokračují. Službu už integroval­o přes sto e‑shopů.

Koronaviro­vé propouštěn­í v Twistu

Ambice ve střední a východní Evropě má rovněž český start‑up Twisto, který zákazníkům poskytuje odlo‑ žené platby přes internet. Twisto během svého dosavadníh­o působení na investicíc­h posbíralo 34,5 milionu eur (kombinace investic a úvěrů) a projekt přitáhl investory z velkého finančního světa.

ING Bank například jako největší podílník drží přes 21 procent, Enern dvacet procent a UNIQA téměř

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.