Broadcom nesmí převzít rivala Qualcomm, rozhodl Trump

Hospodářské noviny - - Podniky A Trhy - Přemysl Danda premysl.danda@economia.cz

Americký prezident Donald Trump zablokoval největší technologickou akvizici v historii. Singapurská spo‑ lečnost Broadcom nabídla za pře‑ vzetí kalifornského Qualcommu 117 miliard dolarů (2,4 bilionu korun). Trump zastavil obchod kvůli obavám o národní bezpečnost.

Akvizicí by vznikl třetí největší výrobce čipů na světě po společnostech Intel a Sam‑ sung. Broadcom vyrábí zejména čipy pro širokopásmovou komunikaci, jako jsou mo‑ demy a wi‑fi.

Klíčovým faktorem v rozhodnutí byly obavy, že Qualcomm, jeden z největších výrobců čipů pro chytré telefony a table‑ ty, by byl pod kontrolou společnosti, kte‑ rá sídlí v Asii. Američané se obávají, že by Broadcom mohl části Qualcommu odprodat do Číny, a oslabit tak pozici USA v síťových technologiích v okamžiku, kdy na trh při‑ chází nová generace mobilních sítí 5G.

Qualcomm dodává svá zařízení pro Apple i Androidům. Prodejem do zahraničí by tak USA přišly o cenný podnik, jehož hodnota každý rok roste.

„Hlavní obavy vyplývaly z obchodních praktik Broadcomu. Podnik by mohl výraz‑ ně snížit investice do nové generace mobil‑ ních sítí 5G. Tím by došlo k oslabení vlivu Qualcommu i postavení USA. Důsledkem by byl větší vliv čínského gigantu Huawei,“řekl Stacy Rasgon, čipový analytik společnosti Bernstein pro server CNBC.

Qualcomm se v posledních letech stal jedním z největších konkurentů čínského koncernu Huawei. Právě tato firma by po‑ dle obav americké armády mohla v případě uskutečnění fúze do deseti let získat domi‑ nantní postavení v mobilních technologiích a americké bezpečnostní složky by moh‑ ly být odkázány pouze na nákup vybavení od Huaweie.

Prezident Trump podle agentury AP rozhodl v pondělí na základě doporučení vládního výboru pro zahraniční investice (CFIUS), který prověřuje plánovaná převze‑ tí amerických podniků z hlediska dopadů na bezpečnost. Broadcom s tím zásadně nesouhlasí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.