Angela Merkelová odchází, díl první

Hospodářské noviny - - Přední Strana - Tomáš Procházka [email protected]

Kancléřkou Merkelová zůstává, do čela CDU ale konzervativci vyberou novou tvář. Rozhodnutí může zásadně ovlivnit německou, a tím i evropskou politiku.

KANCLÉŘKOU MERKELOVÁ ZŮSTÁVÁ, DO ČELA CDU ALE KONZERVATIVCI VYBEROU NOVOU TVÁŘ. ROZHODNUTÍ MŮŽE ZÁSADNĚ OVLIVNIT NĚMECKOU, A TÍM I EVROPSKOU POLITIKU.

Kancléři sjednotiteli Helmutu Kohlovi, o němž se tvrdí, že byl jejím mentorem, se důstojný odchod z politiky nepovedl. To Angela Merkelová chce své politické odcházení režírovat sama. Nakolik úspěšně, ukážou příští dny.

Kohl skončil v čele Křesťansko-demokratické unie (CDU) v roce 1998 po 25 letech, vevolbáchtehdyprohrál. Nechalsiposlanecké křeslo, zůstal čestným předsedou. O rok později jeho pověst značně utrpěla kvůli kauze kolem financování CDU. Do politického důchodu odešel mimo jiné po tlaku stranických kolegů včetně současné kancléřky.

Výjimečné klání

Páteční a sobotní sjezd CDU v Hamburku se stane jevištěm pro první dějství odcházení Angely Merkelové. Po 18 letech budou mít konzervativci, kteří jsou nejsilnější parlamentní stranou, ve svém čele novou tvář. Na konci října kancléřka oznámila, že nehodlá obhajovat funkci předsedkyně strany. Rozhodnutí přišlo po sérii volebních propadů – ať už v zemských volbách v Hesensku, nebo v případě sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) v Bavorsku. Tomu všemu předcházely spory uvnitř vládních stran nejen o migraci. V čele kabinetu plánuje Merkelová zůstat do konce volebního období, tedy do roku 2021.

Volební klání je v rámci CDU výjimečné. Na předsedu většinou kandiduje jediný politik, zatímco v posledních týdnech ob- jížděly regionální konference tři výrazné osobnosti. Prakticky nikdo nepochybuje o tom, že Merkelová by si přála nástupnictví Annegret Krampové-karrenbauerové, generální tajemnice strany a bývalé premiérky ve spolkové zemi Sársko.

Odborníci zmiňují, že už samotný výběr příštípředsedkyněnebopředsedycdubude důležitý pro to, jestli „dvojvládí“− tedy Merkelová v čele vlády a někdo jiný v čele strany − bude schopné fungovat. Zatímco středová, merkelovsky uvážlivá a pragmatická kandidátka Annegret Krampová-karrenbauerová (zkráceně AKK) by takové nároky mohla splňovat, například u tradičně hodnotového konzervativce a hospodářského liberála Friedricha Merze si to část analytiků příliš představit nedovede.

„ Je protipólem politiky sociální demokracie (se kterou CDU vládne ve velké koalici, pozn. red.) v hospodářských oblastech,“řekl o něm před časem v České televizi Vladimír Handl z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Samotný Merz ale na regionální konferenci v Düssledorfu prohlásil: „ Jsem zásadně loajální člověk. Současně pociťuji velký respekt vůči Angele Merkelové a jejímu úřadu.“Za tato slova sklidil od většiny delegátů bouřlivé ovace.

O tom, koho by straníci rádi viděli jako nástupce, rozhoduje do velké míry postoj ke kancléřce a její politice. Pokud by se většinově prosadil pocit, že Merkelová byla hlavním problémem strany, bude to mít AKK těžké, zmiňovali komentátoři bezprostředněposlovechmerkelovéotom, žestranabude muset hledat nového lídra. Zároveň od části členůzaznívá, ženovýšéfmusídátstraněvýraznější profil. Takový, který slábnoucí CDU jasněodlišíodvprůzkumechvýrazněposilujících Zelených nebo od sociální demokracie.

Odkaz Merkelové

„Merkelová udržela CDU jako flexibilní, konzervativní reformní stranu ve hře a u moci,“soudí v rozhovoru pro list Neue Zürcher Zeitung historik Paul Nolte. S názory, že by postoje strany rozředila natolik, že CDU byla sotva rozeznatelná od ostatních, nesouhlasí. „Kdo tohle říká, přehlíží, že oba její velcí předchůdci dělali přesně totéž. Jak Helmut Kohl či Konrad Adenauer, tak i Merkelová přizpůsobila stranu své době stejně jako změnám společenských poměrů,“dodává.

Sázka na voliče z politického středu Merkelové umožnila třikrát za sebou vyhrát volby, konzervativní postoje ale musela mnohdy opustit, což se ne všem příznivcům zamlouvalo. Na samý kraj pravice se vmáčkla populistická a protiimigrační Alternativa pro Německo, ke které značná část voličů CDU/CSU přešla. I na AFD bude mít odcházení Merkelové dopady. „Fixace AFD na obraz nepřítele v podobě Merkelové je pro stranu dilema. Musí je teď napadnout něco jiného,“myslí si politolog Hajo Funke. Nutno dodat – vláda Merkelové od roku 2015 zpřísnila celou řadu azylových zákonů, část veřejnosti má ale její jméno pořád za symbol toho, co se nezdařilo.

Budoucnost klíčové německé politické strany má v rukách 1001 delegátů. Jejich rozhodnutí může německou, a tím i evrop-

Postavení kancléřky je v německé ústavě velmi silné, parlament ji nemůže odvolat, aniž by zároveň zvolil někoho jiného do čela vlády. Mimo jiné i proto je například šéf Spolkového sněmu a vlivný člen CDU Wolfgang Schäuble přesvědčen, že Angela Merkelová (na snímku) zůstane kancléřkou do roku 2021.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.