Odpočty na vývoj se zjednoduší

Hospodářské noviny - - Události - Jan Prokeš [email protected]

Firmy, které pracují na inovativních projektech, by si už příští rok na jaře mohly výdaje na vývoj snáze odečíst z daní. Díky jednodušším podmínkám pro daňové odpočty na výzkum a vývoj by se mělo zamezit sporům mezi podniky a finanční správou a nalákat k inovacím i menší podnikatele.

Současný systém daňových odpočtů příliš nefunguje. Inovativní podnikatele odrazuje především to, že finančnímu úřadu musí předložit výzkumný projekt ještě předtím, než ho zahájí. V průběhu roku ale často dojde ke změnám, kvůli kterým se od původního záměru firma odchýlí, a berní úředník jí pak daňovou úlevu neuzná. Společnost se poté může s finanční správou soudit, nebo částku uhradit.

Například výrobce laminátových a polygrafických strojů Komfi kvůli tomu musel letos na daních doplatit 6,5 milionu korun. „Vůbec je nezajímalo, jestli vyvíjíme nové stroje, zaměřili se na formální záležitosti. Nelíbil se jim například způsob vykazování odpracovaných hodin, termín zahájení výzkumu nebo zda všichni pracovníci splňují kvalifikaci,“vzpomíná generální ředitel společnosti Karel Matějček.

„ Atmosféra obav nepomáhá rozhodování menších firem, které nemají na drahé daňové poradce a následně právníky. Takže často do rizika nejdou,“říká hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. V roce 2016 využilo odpočty na inovace jen 1266 podniků. Ušetřily díky nim asi 2,4 miliardy korun.

Stát se proto nyní rozhodl současnou praxi změnit a nalákat k odpočtůmvícespolečností. Nověbude stačit, kdyžfirmanazačátkufinanční správě oznámí, že na nějaké inovaci pracuje. Od té chvíle bude moci odpočty uplatňovat. Projekt detailně popíše až ve chvíli, kdy podá daňové přiznání.

V tu dobu už ale přesně ví, jak při projektu postupovala. „Finanční správa pak může kdykoli přijít a projekt zkontrolovat. Už ale podnikatele nenachytá na něčem, co nemohl dopředu předpovědět,“uvádí místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Právě on vedl skupinu zástupců firem či úředníků ministerstva financí, která návrh vypracovala.

Materiál, který mají HN k dispozici, přidá poslanec Pavel Juříček (ANO) jako pozměňovací návrh k balíčku daňových novinek pro rok 2019. Novinka zřejmě sněmovnou projde hladce. Kromě Juříčkových spolustraníků by mohla získat podporu i některých opozičních stran. „Záměr vítáme, ale ještě musíme prověřit, že to nemá nějaké háčky,“říká poslanec Mikuláš Ferjenčík (piráti). Návrh má podporu i mezi zástupci ODS.

Firmy v Česku loni podle Asociace malých a středních podniků investovaly do vývoje rekordních 54 miliard korun. Od státu získaly podporu za celkem 6,4 miliardy korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.