Moskevská policie využije trik ze seznamky

Hospodářské noviny - - Události - Ondřej Soukup [email protected]

Původně to byla aplikace pro seznamování ruských puberťáků. Od příštího roku bude technologie Findface sledovat každého, kdo se na moskevských ulicích dostane do hledáčku jedné ze 162 tisíc bezpečnostních kamer. Ruské hlavní město investuje do provozu nového systému v příštím roce 7,5 miliardy rublů, tedy zhruba 2,5 miliardy korun.

„V nejbližší době se dostaneme na úplně novou úroveň bezpečnosti. Nový systém udělá z Moskvy pro zločince nedobytnou pevnost,“prohlásil moskevský starosta Sergej Sobjanin. Kamery jsou po městě už teď, nemají však dostatečné rozlišení. V metru, na ulicích a vchodech domů jich je 162 tisíc, více než sto tisíc by teď mělo být modernějších, shdrozlišením. Budemožnépřipojit je k systému, který pomocí FindFace bude v reálném čase kontrolovat, zda nějaká tvář na obrazovce nepatří hledanému člověku.

Technologii vyvinula ruská společnost Ntechlab a spustila ji v únoru roku 2016 jako seznamku. „Dívku, která se ti líbila, sis mohl vyfotit na telefon, nahrát fotku do sociální sítě Vkontakte, a pokud tam měla účet, během vteřiny jsi věděl, jak se jmenuje, o co se zajímá a jestli má přítele. Eventuálně odhadnout své síly, jestli bys mu ji dokázal přebrat,“směje se dvacetiletý Maxim, který aplikaci pravidelně používal.

Jenže teď má smůlu. Ntechlab v červenci oznámila, že službu bude postupně rušit a soustředí se na práci pro státní instituce. Důvodem je úspěch při zajišťování bezpečnosti letošního mistrovství světa ve fotbale. Rusko při jeho pořádání instalovalo na zkoušku 500 kamer s technologií Findface na dvou moskevských stadionech a ve fanzóně. Moskevská radnice oznámila, že díky nim zadržela 98 lidí, které vyšetřovatelé hledali. Hlídkující policisté u sebe měli smartphony, které je informovaly, pokud se v jejich blízkosti objevil někdo „podobný hledané osobě“. Ntechlab tvrdí, že jeho technologie umožňuje identifikovat osobu s jistotou 95 procent.

Je to již druhý pokus moskevské radnice o instalaci kamerového systému. Ještě za minulého starosty Jurije Lužkova radnice investovala sedm miliard rublů do výstavby sítě kamer. Později se ale ukázalo, že část dodavatelů instalovala jen makety a do centrálního dispečinku posílala signál z předtočené smyčky.

IT odborníci moskevské radnice také přiznali, že poprvé testovali možnosti Findface během opoziční demonstrace svolané Alexejem Navalným v červnu 2017. Technologii rozpoznávání obličejů ale moskevská radnice nechce využívat jen pro bezpečnostní účely. Dopravní podnik oznámil, že by obličej mohl fungovat i jako jízdenka. Koho by systém poznal jako držitele legitimace, pustil by ho přes terminál.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.