VOLIČI JDOU ZA SILNĚJŠÍM. MOŽNÁ ZBUDOU JEN BABIŠ, PIRÁTI A ODS

Hospodářské noviny - - Názory - Petr Honzejk

Už to tak bývá, že dlouho se zdánlivě neděje nic, ale pod povrchem se kumuluje energie, až v jednom okamžiku dojde ke zlomu. Možná jeden takový zlom sledujeme v Česku právě teď. Vypadá to, že se voličstvo pohnulo a začaly se formovat tři silné bloky: ANO, piráti a ODS. Přežití ostatních je nejisté.

Několik momentů, které tomu nasvědčují, vidíme v průzkumu společnosti Kantar po kauze „únosu–neúnosu“syna Andreje Babiše. Hnutí ANO nejenže neztratilo, ale posílilo. Má nyní 32,5 procenta. Posílili ale také piráti (19 procent) a ODS (16 procent). Za nimi se pak otevřela propast. K pětiprocentní hranici spadly ČSSD, SPD i KSČM. Přidaly se tak k lidovcům, TOP 09 a starostům, kteří na hraně, za kterou zeje politická nicota, balancují už dlouho.

Proč lze soudit, že nejde jen o výkyv, ale o trend? Rozeberme to postupně. K Andreji Babišovi se zjevně začínají přidávat dosavadní voliči KSČM a SPD. Ve výzkumu tvrdili, že se nemohli dívat na „štvanici“na premiéra, a proto se ho rozhodli podpořit. Ale důvody budou ve skutečnosti hlubší. Babišova vláda v praxi provozuje levicovou politiku (zvyšování důchodů, cestování vlakem zadarmo), což těmto voličům vyhovuje. Zároveň Babiš vystupuje stále více nacionálně, spolu s dalšími zeměmi Visegrádu se vymezuje proti západu a jihu Evropské unie. Odmítl globální pakt OSN o migraci a vystupuje proti všemu, co si voliči SPD a KSČM ztotožňují s kulturně-civilizačním ohrožením Česka. Brání orbánovské Maďarsko, s Orbánem osobně se přátelí. Také výlet Babišova předsedy sněmovny Vondráčka do Ruska musel východně orientované voliče těchto stran potěšit. Zkrátka politika ANO se začíná překrývat s poptávkou dosavadních voličů KSČM a SPD. Ti tak ztrácí důvody, proč volit Okamuru či Filipa, a začínají se chovat podle úsloví: „Proč chodit ke kováříčkům, když mohou jít ke kovářovi.“Babiš to nepochybně vycítí a začne voliče kout, dokud jsou žhaví. Dá se očekávat, že identitární a nacionální akcent jeho politiky bude sílit a ANO se posune směrem k levicově populistické nacionální partaji. Je to ale samozřejmě dvousečné. Pokud se Babišovi podaří voliče KSČM a SPD vyluxovat a tyto strany spadnou pod pět procent, přijde o potenciální koaliční partnery. Může se nakonec ocitnout v izolaci.

Babiš bude mít navíc zřejmě silnější konkurenci, než se donedávna zdálo. Piráti rostou, jsou mezi mladými jedničkou. Nedělají chyby, působí sebevědomě a kompetentně, mají charismatického lídra Ivana Bartoše, který se komunikačně stále lepší. I mezi liberály nad třicet, kteří k nim dosud přistupovali nedůvěřivě, lze zaslechnout: „Proč to s piráty nakonec ne- zkusit?“Argument je prostý: Proti babišovské síle může fungovat jen jiná síla – a piráti jsou nyní nejsilnější. I u liberálů to někdy bývá tak, že se pragmaticky nastupuje do největšího vagonu.

Rovněž mezi deklaratorně pravicovými voliči začíná být jasno. Fialova ODS jde nahoru, chová se sebevědomě, nabízí konkrétní pravicovou programovou alternativu, říznutou lehkým sociálním konzervatismem, a evidentně to funguje. I tady platí, že síla přitahuje. Takže čím bude ODS silnější, tím bude přitažlivější. A tak dále.

Pro malé středové strany, které se potácejí kolem pětiprocentní hranice, by to všechno mělo znamenat alarm. Pokud se rychle nedomluví na nějaké formě spolupráce a nezačnou budovat něco opravdu velkého, aby to bylo pro voliče dostatečně atraktivní, brzy možná bude pozdě. Voliči dezertují k pirátům a ODS. A lidovci, kteří si myslí, že přežijí všechno, si střihnou tradiční modlitbu za překročení pěti procent. Ta ovšem v téhle situaci nemusí být vyslyšena, podobně jako v roce 2010.

Nic z toho není samozřejmě jisté, mnohé se může změnit. Ale faktem je, že síla přitahuje a trend směřuje ke koncentraci do tří až čtyř bloků. Rozbitá česká politická krajina může v dohledné době vypadat mnohem přehledněji. A úplně jinak než dnes.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.