PŘÍLIŠ BRZY NA VRCHOL

Hospodářské noviny - - Panorama - Ondřej Houska [email protected]

Někdy se politikovi stane, že se chce na vrchol dostat příliš brzy. A zdá se, že to bude případ i Jense Spahna (38). Už několik let je označován za budoucnost německých křesťanských demokratů (CDU), ale v současném souboji o to, kdo se stane jejich novým šéfem, výrazně ztrácí. Vítězství by mu mohl přinést snad jen zázrak.

Na zázraky Spahn, jakožto praktikující katolík, dost možná věří. V rámci CDU patří ke konzervativnímu křídlu, které Angele Merkelové vyčítá, že stranu posunula příliš směrem do politického středu a opustila některá tradiční témata. Spahn často mluví o vlastenectví, ochraně hranic nebo o rodině.

Tradiční hodnoty sice zdůrazňuje, rozhodně ale není jejich typickým zastáncem – sám je homosexuál, který od loňska žije v manželství se svým životním partnerem. Manželství homosexuálů umožnila vláda velké koalice. Merkelová v parlamentu hlasovala, na rozdíl od Spahna, proti.

Spahn, současný ministr zdravotnictví, se s Merkelovou rozchází především v pohledu na migraci. Prakticky od počátku migrační krize v roce 2015 patřil k jejím nejhlasitějším vnitrostranickým kritikům. Pokud by se Německu nepodařilo migraci a integraci těch, kteří v zemi dostanou azyl, zvládnout, hrozí podle Spahna „rozvrat státu“. Kritici ho obviňují z laciného populismu. Podle nich už nemluví o tom, že sama Merkelová postoj Německa k žadatelům o azyl výrazně zpřísnila.

Zatím se zdá, že kritika migrace sice Spahna udělala populárním, na to, aby mu členové CDU svěřili vedení strany, to ale nestačí.

Pokud by se Německu nepodařilo migraci a in‑ tegraci těch, kteří v zemi dostanou azyl, zvládnout, hrozí rozvrat státu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.