Toman o dotacích jednal se zástupci EU. Ta teď řeší, zda jde o střet zájmů

Hospodářské noviny - - Události - Kateřina Frouzová [email protected]

Evropská komise sice možný střet zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana ještě nezkoumala, HN ale shromáždily několik důkazů, které mohou rozhodnutí Bruselu v této věci ovlivnit. Jde hlavně o ministrův konkrétní vliv na podobu dotací a to, že v zemědělských firmách, jež čerpají evropské peníze, figuruje jeho otec Miroslav a bratr Zdeněk. Eupřitomnechce, abyzdotacítěžili lidé, již mají možnost určovat, kam a za jakých podmínek peníze tečou.

„Tomanova rodina spoluvlastní zemědělské podniky a ministr je poměrně aktivní při vyjednávání v institucích EU o tom, aby nedošlo k zastropování dotací. A přesně tytověcijsounahraně,“komentoval situaci europoslanec a člen výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. Zmíněné zastropování dotací požaduje po Česku Evropská komise, přičemž by bylo nevýhodné právě pro velké zemědělské podniky.

Tomanův případ se od možného střetu zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše v detailech liší. Důležité však je, že v neveřejné příručce Evropského úřadu pro boj proti podvodům, kterou má redakce k dispozici, je příklad podobný situaci ministra zemědělství. Evropské instituce v dokumentu považovaly za střet zájmů kauzu vysokého státního úředníka, jehož otec měl firmu čerpající dotace. Tomanův otec drží většinu akcií Agrotradu, pod nějž spadá drůbežárna Xaverov, a jeho bratr je ředitelem této velké společnosti. Podniky přitom využívají peníze z Bruselu.

Pozici ministra v očích Evropské komise může zkomplikovat i jeho účast na vyjednávání o dotacích se zástupci EU. Třeba letos v září Toman debatoval s eurokomisařem Philem Hoganem o penězích pro Česko na příští roky. HN mají k dispozici záznam této schůzky. „Lze uvést řadu příkladů dokládajících vlivministrazemědělstvíčipremiéra Andrejebabišenanastavenídotační politiky v oblasti zemědělství,“zdůraznil předseda pirátů Ivan Bartoš.

Riziko, že se spojení rodinných podniků a vlivu ministra nemusí Evropské komisi líbit, podle Bartoše zvyšuje i Tomanovo zářijové rozhodnutí, kdy třeba s ohledem na nové nařízení EU o ochraně osobních údajů změnil podmínky pro poskytování dotací na projekty Programu rozvoje venkova na období 2014 až 2020. Z čehož vyplývá, že na dotační pravidla vliv má.

Po dotazech HN si Toman nechal vypracovat analýzu, z níž podle něj plyne, že se jeho osobně střet zájmů netýká. Postavil se za něj také Státnízemědělskýintervenčnífond (SZIF). „Ministr Toman nemůže jakkoli ovlivnit administraci konkrétních dotačních žádostí,“hájila člena vládymluvčífonduvladimíranováková. Podle mluvčího ministerstva zemědělstvívojtěchabíléhotoman do podoby zmíněných pravidel Programu rozvoje venkova věcně nezasahoval a jejich tvorba běží pod dohledem zástupce Evropské komise. Bílý také uvedl, že debaty s Hoganemprýneumožnilyministroviměnitdotačnípravidla.„ministrhovoří se svými partnery v intencích, které mu připraví odbor hlavního vyjednávačeaúsekprozemědělskouarybářskou politiku,“řekl mluvčí.

Jenže argumentace českých úřadů je podle ředitele organizace Transparency International Davida Ondráčky úsměvná. Brusel k případům střetů zájmů přistupuje preventivně a chce eliminovat třeba jen riziko, že někdo má možnost ovlivnit něco ve svůj prospěch. „A v tomto případě ministr nepochybně vlivnou pozici má,“řekl Ondráčka s tím, že Toman třeba může navrhnout odvolání šéfa SZIF a samo ministerstvo vytváří podmínky pro udělování dotací.

Foto: HN – Lukáš Bíba

Ministr zemědělství se snaží vyvrátit podezření, že je ve střetu zájmů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.