Le Penová otočila. Už žádné referendum o EU, chce ji změnit

Hospodářské noviny - - Události - Simone Radačičová [email protected] Foto: ČTK

Francouzská politička Marine Le Penová ještě nedávno Francouzům slibovala, že je po vzoru Velké Británie nechá v referendu rozhodnout o odchodu z EU. Nyní otočila o 180 stupňů. O referendu předsedkyně Národního sdružení už nemluví.

Místo vystoupení z Evropské unie našla jinou cestu ke změně. EU plánuje společně s dalšími podobně naladěnými stranami změnit zevnitř. „Dříve jsme měli dvě možnosti – buď z EU odejít, nebo se podvolit. Teď je ale změna možná,“prohlásila Le Penová na nedávném setkání s evropským tiskem včetně HN. Spoléhá na spojenectví se stranami, jako je italská Liga ministra vnitra Mattea Salviniho.

Měníme jméno

Rázně, energicky a charismaticky působila Le Penová na setkání s evropskými novináři jen několik týd­ Marine Le Penová nů před prezidentskými volbami v roce 2017. Tehdy ji kvůli výhrůžkám Islámského státu chránila snad desítka bodyguardů.

Před rokem a půl se Le Penová dostala před brány Elysejského paláce. Společně s Emmanuelem Macronem postoupila do druhého kola prezidentských voleb. Tehdy ji ještě světová média označovala za jednu z nejmocnějších žen Evropy. Ve volbách hlavy státu ji Macron nakonec porazil se ziskem 66 procent. Le Penové tehdy uškodil i nepřesvědčivý výkon v prezidentské debatě, ve které nedokázala svému rivalovi oponovat a ze které vyšla jako chabý lídr.

Ani v následných parlamentních volbách si její strana nevedla nijak dobře. Mandátů nakonec získala proti očekávání jen osm.

Nyní vypadá dlouholetá politička klidněji. Mluví vyrovnaněji, ne tak agresivně jako dřív. „Na rozdíl od Macrona jsem se ze svých chyb poučila,“neodpustí si narážku na současného prezidenta.

Neúspěchy ve volbách obnažily dlouho doutnající spory uvnitř její strany. Le Penová se přesto v jejím čele udržela. Rozhodla se, že bude nadále pokračovat v takzvaném „oddémonizování“strany – v očištění od dědictví jejího zakladatele a otce Marine, Jeana­marie Le Pena. Ten na sebe upozornil rasistickými a antisemitskými výroky, kvůli nimž byla Národní fronta pro mnohé Francouze nevolitelná.

Aby přetrhala toto spojení, rozhodla se letos změnit jméno strany na Národní sdružení. „Protože si myslím, že už nemusíme dělat ‚frontu‘ proti něčemu, jak naznačoval dřívější výraz. Nyní musíme vytvořit opravdové sdružení, sloučení všech Francouzů,“prohlásila.

Myslím, že máme možnost radikálně změnit EU. Tu ostatně už nechceme nazývat takto, ale Evropskou aliancí národů. šéfka Národního sdružení

Po vzoru Maďarska či Itálie

Přesto nadále zůstává protestní stranou. „Hlasování pro Národní sdružení je pro mnohé nejlepší možností, jak ukázat svůj hněv,“vysvětluje Emmanuel Riviere, ředitel společnosti Kantar, zaměřené na průzkum veřejného mínění. Dodává, že strana je pro mnohé jako „beranidlo, které se používalo pro proražení brány do hradu“.

Přejmenování strany není jedinou změnou, kterou Le Penová a její strana prošly. „Do šesti měsíců po svém zvolení do prezidentského úřadu hodlám vyhlásit referendum. Francouzům v něm položíme tuto otázku: Chcete odejít z Evropské unie?“slibovalalepenoválonipřed prezidentskými volbami.

Politička, které francouzský tisk kvůli tomu dal přezdívku „madame Frexit“, ale obrátila. „Věci se hodně změnily. Vůbec poprvé se objevila možnost, že můžeme radikálně změnit fungování Evropy, a to díky výsledkům voleb v Maďarsku, Itálii, České republice, Dánsku, Švédsku i Finsku,“prohlásila.

Není to jediný důvod, proč se rozhodla změnit postoj. Z frexitu ahlavněpakznávratukfrankumají Francouzi velké obavy. Podle průzkumů tři čtvrtiny lidí euro podporují. Obávají se, že odchod Francie z EU by zavedl zemi do hluboké finanční krize, která by znehodnotila jejich životní úspory a výrazně ohrozila jejich životní úroveň.

Aliance národů místo unie

„Chceme vytvořit takovou Evropu, ve které už Evropská komise nebude mít zákonodárnou iniciativu, ve které šéfové vlád a států budou mít hlavní slovo a budou se moci rozhodovat sami,“vysvětluje Le Penová své plány.

„Myslím, že do takové Evropy by se vrátila i Velká Británie. Ta ostatně neodešla z Evropy, ale z Evropské unie,“dodává bez podrobnějšího rozvedení toho, jak přesně by takový proces mohl proběhnout.

Počítá s tím, že bez symbolické změny jména se to neobejde. „Myslím, že máme možnost radikálně změnit EU. Tu ostatně už nechceme nazývat takto, ale Evropskou aliancí národů.“

Jak toho chce dosáhnout? Ve svých plánech Le Penová sází na nadcházející volby do Evropského parlamentu, které proběhnou příští rok v květnu.

Už nyní chystá svůj comeback. Může využít i aktuálních problémů francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který čelí možná největší krizi od svého příchodu k moci. Už přes dva týdny ve Francii desítky tisíc lidí s větší či menší intenzitou protestují proti vyšší ceně pohonných hmot a celkově vyšším životním nákladům. A preference jejího Národního sdružení rostou.

Průzkumy ukazují, že její strana by mohla z evropských voleb vyjít nejsilnější, a zasadit tak ránu Macronovi a jeho hnutí Republika vpřed, které by tak skončilo až na druhém místě.

Pro Le Penovou je ale důležitý i úspěch mimo domácí půdu. Francouzská politička doufá, že se jí podaří sjednotit další evropské strany, které spojuje euroskepticismus a odpor k migraci.

Jednou z nich je zmíněná italská Liga, která nyní společně s Hnutím pěti hvězd tvoří v Itálii vládu. Právě s jejím lídrem Salvinim založila Le Penová evropskou alianci s názvem Fronta svobody.

Ta například v Nizozemsku spolupracuje se Stranou pro svobodu Geerta Wilderse, v Česku pak s SPD Tomia Okamury. V dalších zemích hledá i malé strany, které zatím nemají zastoupení v parlamentu nebo jsou na okraji politické scény.

„S Matteem Salvinim jsem se seznámila, když jeho Liga měla čtyři procenta, nyní má přes 30 procent. Také naši přátelé z Vox (španělská protiimigrační strana, pozn. red.) byli miniaturní stranou, nyní jejich preference rostou. Dneska jsou to možná malé strany, ale v budoucnu doufáme, že posílí,“nastiňuje.

Dodává, že plánují i společné akce. „Byla jsem v Bulharsku, pojedu zřejmě i do České republiky,“říká s tím, že chce v tuzemsku podpořit „svého přítele Tomia Okamuru“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.