Takeda koupí Shire míří do farmaceutické extratřídy

Hospodářské noviny - - Podniky A Trhy - Jaroslav Krejčí [email protected]

zaplatit. Knight Frank proto nemovitost oficiálně stáhl z nabídky.

Šestipatrová budova patří s téměř 24 600 metry čtverečními kancelářských ploch k pronájmu mezi největší administrativní centra v Ostravě.

Prodejům nemovitostí doba nahrává. Investoři mají volné peníze a banky poskytují relativně levné půjčky. A do toho šlape ekonomika. Prodat své nemovitosti v Ostravě se tak nezdráhají ani další investoři. Podle informací HN mezi ně patří developersko­investiční skupina CTP, jež vlastní výškové kancelářské budovy na náměstí Republiky. Jejich nájemcem je dodavatel IT služeb, firma Tieto.

Dalším adeptem je největší ostravský kancelářský komplex Or­ chard, který vlastní od roku 2016 investiční skupina Hartenberg. „Zvažujeme prodej v případě dobré nabídky,“sdělil HN Jozef Janov, spoluvlastník Hartenbergu. Tato firma vznikla pro investice dnešního premiéra Andreje Babiše mimo Agrofert. Babišův podíl je dnes stejně jako Agrofert vložen do svěřenských fondů.

Orchard tvoří tři kancelářské budovy, jež nabízí 36 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Podle Janova je jejich obsazenost 98 procent. Stavby byly dokončeny v roce 2009.

Tuzemské nemovitosti jsou mezi investory stále žádané, a to i přes jejich výrazně rostoucí ceny. Forum Nová Karolina se zařadilo na špici nejvýznamnějších realitních transakcí letošního roku. Objemově ješ­ tě větší byl nedávný prodej průmyslových nemovitostí za 460 milionů eur, v přepočtu 11,9 miliardy korun. Jenže v tomto případě šlo o balík tří průmyslových parků v Plzni, Praze a Teplicích.

Od skupiny CTP je koupil největší německý institucionální investor Deka Immobilien.

Z transakcí za jednotlivé budovy byl v letošním roce dosud nejdražší Metronom Business Centre, jehož vlastníkem se stal rovněž ČS nemovitostní fond. Ten za administrativní komplex u stanice pražského metra Nové Butovice zaplatil developerské skupině HB Reavis 2,3 miliardy korun. Mezi další velké transakce letošního roku patří prodej OC Futurum v Hradci Králové do rukou CPI.

Akcionáři společnosti Takeda Pharmaceuticals na středeční valné hromadě v Ósace schválili převzetí britské firmy Shire. Jde o největší akvizici provedenou japonskou korporací v zahraničí.

Za akcie společnosti, která se zaměřuje zejména na vývoj a prodej léků potřebných pro léčbu vzácných chorob, zaplatí Takeda 59 miliard dolarů. S tržbami v celkové výši okolo 32 miliard dolarů se tak díky akvizici zařadí mezi deset největších farmaceutických podniků na světě, po bok takových konglomerátů, jako jsou Pfizer, Roche či Sanofi.

„ Japonský trh tvoří jen sedm procent světového farmaceutického trhu. Takže pokud chceme být úspěšní, musíme dosáhnout úspěchu i mimo Japonsko,“řekl na valné hromadě výkonný ředitel Christophe Weber. Francouzský manažer tak reagoval na dotaz jednoho z akcionářů, zda Takeda po dokončení transakce zůstane i nadále japonskou společností.

Ne všichni akcionáři, včetně potomků zakladatele, však s obchodem souhlasí, jelikož nákup Shire bude financován nejen vydáním nových akcií, ale i půjčkami od bank v objemu přibližně 30 miliard dolarů. I z toho důvodu cena akcií od března, kdy Takeda svůj úmysl koupit Shire oznámila, klesla zhruba o čtvrtinu.

„ Jsme proti transakci, jelikož finanční rizika jsou příliš vysoká a potenciální přínos naopak omezený,“řekl před valnou hromadou bývalý šéf firmy a člen zakladatelské rodiny Kazuhisa Takeda.

Weber kvůli nárůstu zadluženosti hodlá „osekávat“náklady a odprodat část aktiv.

Foto: ČTK

V českých rukou Ostravské obchodní a zábavní centrum Forum Nová Karolina koupil od zahraničních investorů fond České spořitelny. V komplexu je přes 58 tisíc metrů čtverečních ploch k pronájmu s více než dvěma stovkami obchodů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.