Auta budeme sdílet, ne kupovat

Hospodářské noviny - - Podniky A Trhy - Eva Srpová [email protected]

ŠÉF NEJVĚTŠÍHO DOVOZCE AUT V ČESKU, VRATISLAV STRAŠIL, PO PĚTI LETECH KONČÍ. Z PORSCHE ČR ODCHÁZÍ NA POZICI ŘEDITELE FIRMY, KTERÁ AUTA FINANCUJE.

Prvního ledna si Vratislav Strašil přestěhuje vybavení kanceláře do budovy přes ulici. Skončí ve funkci ředitele největšího tuzemského dovozce aut, Porsche Česká republika, a stane se novým výkonným ředitelem Volkswagen Financial Services. Ta zajišťuje financování a podporu prodeje pro sedm automobilových značek. Na jeho dosavadním místě ho vystřídá Jan Hurt, nynější šéf rozvoje mezinárodní dealerské sítě Škody Auto. Z firmy, která měla vloni čistý zisk 504 milionů korun, tak Strašil po pěti letech přejde do společnosti s loňským ziskem 416 milionů.

HN: Proč jdete z přímého prodeje aut do společnosti, která je financuje?

Sleduji denně proměny na automobilovém trhu a zajištění mobility a věřím, že financování, digitalizace a dodatečné služby spojené s auty budou hrát čím dál větší roli. Peníze možná nejsou pro někoho tak atraktivní jako auta samotná, ale celý automobilový svět směřuje k tomu, že vozy nebudeme vlastnit, ale dlouhodobě si je pouze pronajímat.

HN: Značku Audi jste chtěl vrátit do čela prodeje luxusních limuzín. Dál ale zaostává za BMW i Mercedesem. Čím to?

Luxusní segment stagnuje. Navíc leasingové společnosti přestaly půjčovat krátkodobě auta, právě vozy Audi si firmy půjčovaly nejčastěji. Limuzína Audi A8 prošla generační obměnou a zatím jí chybí silné motory, které zákazník očekává. Až budou, zlepší se to. HN: Dříve si zákazník koupil auto a o vše se staral sám. Když auta nebudeme vlastnit, postará se o ně prodejce?

Právě tady vidíme velké možnosti. Být poskytovatelem mobility nebude znamenat jen prodej auta. Do budoucna bude převažovat pronájem se všemi službami. Firmy si tímto způsobem auta půjčují už dnes. Vozy si lidé přestanou kupovat, budou ale platit za pronájem a naším úkolem bude vyvinout všechny ostatní doplňkové služby. Parkování ve městech, tankování nebo dobíjení, pokud půjde o elektromobil. Výbavu vozu bude možné aktivovat za poplatek na dálku, třeba i navigaci nebo lepší dálková světla, tempomat nebo zmíněné systémy autonomního řízení. Zkrátka si zaplatíte za to, že se vám služba zpřístupní.

HN: Jak to bude pro zákazníky fungovat?

Volkswagen se dohodl na alianci se společností Microsoft, jde o projekt největšího cloudového řešení v automobilovém průmyslu a do dvou let budou auta propojená s vaším mobilním kalendářem. Ráno si sednete do vozu, odkliknete, že míříte na dohodnutou schůzku, cestou vás informuje, že je potřeba dobít baterie, na dálku zajistí rezervaci na dobíjecí stanici po cestě. Donáška nákupu do kufru vašeho automobilu bude rovněž běžná. Dá se říci, že auta budeme využívat tak jako majitel mobilu značky Apple. Pod jeden účet se soustředí veškeré služby.

HN: Automobilky dnes vydělávají víc na servisování než na prodeji. Pokud se rozšíří sdílení aut, nebudou servisy prodělávat?

Auta sice nebudeme vlastnit, ale budeme je sdílet. Znamená to tedy, že budou mnohem více využívaná než dnes. Servis budou potřebovat tak jako tak. Důležité bude udržet si klienta a zajistit ziskovost automobilky právě díky těm službám, o kterých jsem mluvil.

HN: S půjčováním aut už jste začali. Letos se vám jich ale hodně vrátilo po krátkodobém pronájmu a museli jste je prodat pod cenou. Změní sdílení trh s ojetinami? Je důležité připomenout, jak to vzniklo. Mnoho smluv bylo uzavřeno v době, kdy Česká národní banka oslabovala korunu pomocí intervencí. Podmínky byly dobré a na trhu byl velký zájem o půjčování na šest až 12 měsíců. Velké množství aut se tak v krátké době vrátilo zpátky. Do té doby se taková auta prodávala za rozumné ceny do západní Evropy jako ojetá. Centrální banka ale mezitím ukončila intervence, koruna posílila a Německo zavedlo vysoké šrotovné na starší dieselová auta. V Česku tak zůstalo velké množství aut, která si nikdo nekoupil. Proto bylo potřeba přistoupit k velkým slevám, auta se prodávala pod cenou.

HN: Znamená to, že budete posilovat vlastní systém značkového prodeje ojetých aut?

Tím, že se auta budou čím dál více pronajímat, je pak následně budeme i více prodávat. Bude nutné naučit dealery dobře prodávat ojetiny.

HN: Jaký máte recept na to, aby se v Česku začaly masivněji prodávat elektromobily? Plánujete vlastní šrotovné či jiné pobídky?

Pobídky neplánujeme, ale s novými modely, které přijdou v roce 2020, se dostaneme na přijatelnou cenovou hranici. První elektrický rodinný vůz bude stát zhruba tolik, co lépe vybavený dieselový Volkswagen Golf. Velikostí se sice zařadí mezi kompaktní hatchbacky, ale uvnitř bude mnohem prostornější, třeba jako Passat. Věřím tedy, že zákazníci se je naučí kupovat ve chvíli, až to auto uvidí, protože je přesvědčí o svých kvalitách. Doposud s ním ještě nikdo nejezdil.

HN: Elektromobily by měly být spolehlivější, do běžného servisu s ním majitel nejspíš nepojede. Bude jezdit do dražšího autorizovaného servisu?

Budeme se snažit motivovat zákazníky, aby do autorizovaného servisu samozřejmě jezdili. Mezi benefity bude patřit prodloužená záruka nebo například servisní balíčky na pět let. Chceme vést i zajímavý koncept pro ojeté elektrické vozy. I pro nás to znamená značné změny v byznysplánu, protože elektrické vozy se méně opravují, právě proto, že u nich není potřeba například vyměňovat olej a další úkony. Musíme tedy zabezpečit profitabilitu dealerské sítě, i když lidé budou jezdit v elektromobilech.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.