Květinový trh rozkvete v prosinci

Hospodářské noviny - - Aukční Kalendář -

Tereza Koucká

Do dvou dnů je rozdělena aukce domu Zezula, která se bude konat v jeho brněnském sídle. V pátek 7. prosince proběhne večerní dražba militarií. V sobotu 8. prosince od rána pak bude vyvoláváno výtvarné umění a sklo, po poledni nábytek a starožitnosti. V katalogu je na 600 položek. Zajímavý je například modrý habánský džbán cechu horníků s vročením 1728 (vyvolávací cena 90 tisíc korun).

Neděle 9. prosince je dražebním dnem několika aukčních domů. V poledne zahájí aukci karlovarský Antik Mašek s téměř 400 artefakty napříč kategoriemi. Řada nabízených objektů pochází z dílny slavných sklářských výtvarníků. Několik váz navrhl František Vízner a zhotovily škrdlovické sklárny (vyvolávací ceny kolem dvou tisíc korun), ze sklárny Moser zase vzešla minimalistická modrá váza Jiřího Šuhájka (13 tisíc korun).

Aukční odpoledne, jehož titulním dílem se stala jedna z variant sochy Minotaura od Salvadora Dalího, pořádá v tentýž den na pražském Žofíně Sýpka. Bronzová plastika v kombinaci se zlatými prvky vysoká 76 centimetrů bude startovat na částce 2,1 milionu korun. Ojedinělým kusem je také komoda s vitrínou navržená v roce 1914 Josefem Gočárem pro mineraložku Ludmilu Slavíkovou (150 tisíc korun) nebo studie Václava Brožíka k obrazu Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém (480 tisíc korun).

Nedělní večer Prague Auctions v Galerii Nová síň ve Voršilské ulici bude zasvěcen nejprve téměř sedmi desítkám děl především poválečného a současného umění. Mezi nimi se objeví malba Velkoobchod drobným zbožím vzniklá počátkem 80. let v podstatě nedraženého, předčasně zesnulého výtvarníka Stanislava Judla (110 tisíc korun). Později přijde řada na asiatika, malby a sochy afrického kontinentu nebo autorské sklo.

Večerní aukce pražské společnosti European Arts v úterý

11. prosince se uskuteční v její galerii na Senovážném náměstí. Z nabídky výtvarných děl zaujme především ojedinělý žánrový výjev Květinový trh na Place de la Madeleine Viktora Barvitia namalovaný za jeho pařížských studií u Thomase Coutura, učitele mnoha impresionistických malířů. Dílo ze druhé poloviny 60. let 19. století má odhadní cenu 1,5 až 3,5 milionu korun. Srovnatelná umělcova malba se na trhu doposud neobjevila.

Letošní poslední aukce pražské Galerie Dolmen se uskuteční ve středu 12. prosince večer v jejím sídle v Pštrossově ulici. Neokoukaná je rozměrná kombinovaná technika Pozorovatel od Michala Škapy vytvořená loni (63 tisíc korun). Poprvé bude v aukci nabídnuta také malba Kamila Lhotáka z roku 1940 nazvaná Kiosk (500 tisíc korun).

Aukce Vltavínu pak ve čtvrtek 13. prosince v Kamenném sále v pražské Ostrovní ulici představí více než 600 položek výtvarného umění 19. až 21. století. Dokladem velké kreslířské i malířské zručnosti architekta Antonína Balšánka je nabízený akvarel Interiér kostela z roku 1894 (vyvolávací cena čtyři tisíce korun). Další raritou je pak kolorovaný lept italského malíře Michelangela Maestriho (1741–1812), jehož dražba začne na 22 tisících korunách.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.