Skialpinisty často provází horský vůdce

Hospodářské noviny - - Komerční Speciál -

Zdolat osmitisícovku, přejít na lyžích hřebeny hor anebo se nechat vysadit z vrtulníku a sjet si vlastní trasu v hlubokém sněhu. Stačí si vybrat. Splnit si adrenalinový sen s minimálním rizikem lze ve společnosti některého z členů české asociace horských vůdců. Důležitá je dobrá fyzická kondice, lyžařské schopnosti a trocha odvahy.

„Služeb horských vůdců dnes lidé využívají z 90 procent při skialpinismu a z 10 procent při výletech na sněžnicích nebo při freeridingu, jízdě ve volném, neupraveném terénu,“říká Vít novák, jeden ze zakladatelů asociace.

rád pořádá kurzy pro „fanoušky ledu“neboli kurzy ledového lezení. Začátečníky i pokročilé vozí na ledopády do rakouských lokalit rauris, Gastein nebo malta. „Voda je živel, ale mráz ji dokáže spoutat do nádherných skulptur. Vyzkoušejte si to v reálných podmínkách,“píše novák na svých stránkách.

Zájemce o několikadenní ledové túry vozí do tyrolského Ötztalu, do pitztalského údolí, na stěny se sklonem kolem 50 stupňů. na těchto výpravách zpravidla kombinuje lezení a lyže.

Skialpinisté začátečníci mohou tento sport „ochutnat“také na tříapůldenním kurzu v totes Gebirge, kde získají i základy lavinové prevence. lyžuje se v lehčích terénech, protože hlavním cílem kurzu je naučit se základní skialpinistické úkony: manipulaci s lyžemi, vázáním, lepení a sundávání pásů, nácvik otoček či sjezd ve volném terénu. Vyzkoušet dovednosti pak lze na výpravě do Ötztalských Alp, podle nováka jedné z nejzajímavějších skialpinistických oblastí v rakousku.

Specialitou pro náročné je túra po vysokohorském ledovci v oblasti Dachsteinu. Skialpinisté se naučí základům pohybu po ledovci, orientaci v trhlinách, přecházení terénních překážek a především způsobům záchrany lezce po pádu do trhliny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.