Vláda o bydlení jen planě mluví

JSME JEDINÍ, KDO NA TRHU S BYDLENÍM NĚCO DĚLÁ, TVRDÍ GUVERNÉR ČNB

Hospodářské noviny - - Přední Strana - Filip Sýkora [email protected]

Ceny bytů v Česku několik let rychle rostou. Nejhorší je situace v Praze a v krajských městech – za posledních pět let tu šly ceny nahoru přibližně o polovinu. Zvyšují se i nájmy, které zvlášť v centrech měst ovlivňuje i konkurence ze strany turistů, kteří využívají ubytování přes krátkodobé pronájmy typu Airbnb.

I proto Česká národní banka v posledních dvou letech zpřísnila podmínky pro čerpání hypoték. Banky musí při udělování hypotéky zohlednit nejen cenu nemovitosti, ale od října i čistý příjem žadatele. Klient, jehož hypotéka by převyšovala jeho devět ročních platů nebo by mu splátky ukously více než 45 procent čistého příjmu, se musí s úvěrem rozloučit. Guvernér ČNB Jiří Rusnok se nyní v rozhovoru pro týdeník Ekonom ohradil proti kritice, že ČNB svými opatřeními zhoršuje dostupnost bydlení. „Rozumím tomu, že se na nás soustřeďuje pozornost, protože jsme jediní, kdo na trhu s bydlením něco dělá. Vláda jenom planě mluví, ale reálně se pro lepší dostupnost bydlení nedělá nic,“říká Rusnok. „Je jedno, zda by stavěli developeři, bytová družstva, stát nebo obce. Prostě se nestaví,“dodává Rusnok.

Problém ale nespočívá jen v tom, že nové domy a byty nerostou dost rychle. Vláda se podle Rusnoka dostatečně nesoustřeďuje třeba na regulaci krátkodobých pronájmů. „Máme šíleně nízké daně z nemovitostí. Takže proč by ti, kteří mají dost peněz, nenakupovali další a další byty a ty nepronajímali?“pokládá řečnickou otázku Rusnok. „V některých zemích je ale běžné, že z každé další nemovitosti – kromě té, v níž bydlí – platí majitel vyšší a vyšší sazbu daně.“Podle něj je však tato otázka politicky nepopulární a citlivá.

„Je potřeba soustředit pozornost tam, kde problémy vznikají,“tvrdí Rusnok. Cí- Jiří Rusnok guvernér ČNB lem ČNB není zabývat se nabídkou bytů, ale starat se o stabilitu bankovního sektoru, říká Rusnok. Centrální banka bude proto i dále prosazovat novelu zákona o ČNB, která by jí dala zákonnou pravomoc určovat bankám parametry pro poskytování hypoték a pokutovat je, když tak neučiní.

Novelu zákona připravila ČNB už loni ve spolupráci s ministerstvem financí, na jednání vlády se však návrh nakonec nedostal. „Ministerstvo financí má z pro mě nepochopitelných důvodů strach tu novelu poslat dál. Ale my na to budeme dál naléhat,“říká Rusnok. Doposud totiž hypotéky reguluje jen na základě takzvaného doporučení. To ČNB nemůže vymáhat, domácí banky se těmito pravidly však obvykle řídí.

To ale podle Rusnoka nestačí. „Nedokážeme tuto regulaci efektivně vymáhat vůči pobočkám zahraničních bank, nebankovním subjektům či přeshraničně působícím subjektům,“vysvětluje. Největším přínosem zákona by tak podle něj bylo právě to, že by ČNB dosáhla i na zahraniční subjek- ty. Zástupci ministerstva financí tvrdí, že diskuse k zákonu doposud trvá. „Diskuse k návrhu zatím nebyly uzavřeny, proto ministerstvo financí požádalo o posunutí termínu předložení novely zákona vládě do konce března 2019,“vysvětluje Šárka Šmolíková z tiskového oddělení ministerstva financí.

Zpřísňovat samotná pravidla však ČNB v tuto chvíli nechce. „Zhruba po roce vyhodnotíme, jak to funguje,“říká guvernér. Podle jeho odhadů nebudou další kroky potřeba, v úvahu výhledově připadá naopak oslabení stávajících pravidel.

Tak či tak se noví žadatelé budou muset smířit se zdražením půjček. „Úrokové sazby půjdou nahoru i v tomto roce,“říká Rusnok. „Slovo určitě bych nepoužíval. Ale je vysoce pravděpodobné, že hranice dvou procent padne.“

Je jedno, zda by stavěli developeři, bytová družstva, stát nebo obce. Prostě se nestaví.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.