Airbnb zaslalo Praze návrh memoranda o sdílení dat

Hospodářské noviny - - Události - Sandro Elčić [email protected]

Pod tlakem současných problémů se sdíleným ubytováním podala už na konci prosince digitální platforma Airbnb návrh na uzavření memoranda o spolupráci. Praha má k textu americké firmy, přes niž jen v Praze téměř šest tisíc lidí nabízí krátkodobý pronájem pokoje, bytu nebo celého domu, řadu výhrad.

Airbnb v návrhu uvádí, že chce shlavnímměstemkaždoročněsdílet data o svých uživatelích. Má to však jeden háček – firma nabízí pouze anonymizovaná data, z nichž nepůjde vyčíst nic než suchou statistiku.

Podle textu, který mají HN k dispozici, by společnost s městem sdílela data o počtu aktivních hostitelů, jejich průměrném věku a rozdělení podle pohlaví. U přijíždějících hostů by zase informovala, kolik jich přijíždí, na jak dlouho a v jak velkých skupinách. Hana Kordová Marvanová

„To jsou věci, které nás tolik nezajímají. Hlavní problém je, že Praha nemá údaje o pronajímaných bytech. To nám ztěžuje kontrolu plnění povinností pronajímatelů,“říká pražská radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu), jež je zároveň předsedkyní komise pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb.

Prahu pálí především 120 milionů korun, které poskytovatelé krátkodobého ubytování podle odhadů městu ročně neodvedou. Podle Marvanové není problémem jen Airbnb, ale například i platforma Booking.com.

Airbnb v memorandu Praze nabízí, že by od svých uživatelů peníze vybíralo automaticky a platilo je městu. V tom však vidí Kordová Marvanová vnitřní rozpor.

„Není možné, aby odvedli nějakou částku bez toho, že by bylo jasně dané, za koho je to odváděno. Ten návrh je vnitřně rozporný, ale lze o něm jednat, takže to beru pozitivně,“vysvětluje radní. Se zá- stupci Airbnb se mají pražští radní setkat znovu počátkem února, kdy budou o věci dále diskutovat.

„S Prahou vedeme plodný dialog, v němž chceme zajistit, aby si mohli místní obyvatelé nadále přivydělávat,“říká mluvčí Airbnb Bernard D’heygere. Podle údajů společnosti AIRDNA, která sbírá veřejně dostupná data z webu ubytovací služby, jsou však dnes přes dvě třetiny nabídek na Airbnb inzerovány hostiteli s více než jednou nabídkou. Čísla tak nasvědčují tomu, že je služba více používána pro podnikání než na občasný přivýdělek.

Záměr vybrat od poskytovatelů krátkodobého ubytování víc peněz má i vládní novela zákona o místních poplatcích. Ten by se měl projednávat v Poslanecké sněmovně už tento měsíc. Pokud bude schválen, mohou se ubytovací poplatky do dvou let zvednout ze současných 15 korun až na 50.

Piráti však chtějí poplatky ještě vyšší. Pokud bude příjem z ubytování vyšší než tisíc korun za noc, měl by poplatek činit pět procent z této částky. „Říkat v Praze, že poplatek by měl být do 50 korun, když v případě těch nejluxusnějších Airbnb ubytování stojí noc 10 nebo i 20 tisíc korun, není adekvátní,“vysvětluje autor pozměňovacího návrhu pirát Jakub Michálek.

S tím však nesouhlasí hoteliéři, kterých by se tato změna týkala také. „Místní poplatek má sloužit k tomu, aby se vybíraly peníze a pokryly se tím náklady, které jsou spojené se zvýšenou zátěží veřejných služeb kvůli turistům. Nemá ubytování regulovat,“říká Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací ČR.

Přímou regulaci krátkodobého ubytování pak navrhuje poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO). Ten by rád stanovil maximální počet dní, po které je možné nemovitosti pronajímat. Chce tím chránit sousedy před negativními dopady turistického ruchu. K tomu je podle něj potřeba změnit prvně zákon živnostenský.

Návrh Airbnb je vnitřně rozporný, ale lze o něm jednat. Dobrovolná samoregulace je určitě lepší než nařízení zákonem. pražská radní (Spojené síly pro Prahu) S Prahou vedeme plodný dialog, v němž chceme zajistit, aby si mohli místní obyvatelé nadále přivydělávat.

Bernard D’heygere

mluvčí Airbnb

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.