MIROSLAV KALOUSEK

Hospodářské noviny - - Události -

Zároveň dodal, že by takový krok učinil v případě vytvoření společných kandidátek do evropských voleb letos v květnu, do krajských voleb příští rok a také do voleb v roce 2021, kdy budou lidé vybírat nové poslance.

Starostové zatím mluví spíše zdrženlivě a nabídku považují za předčasnou. „Nabídky si vážím a jsem připravený na změny, pokud budou dávat smysl. Není ale možné, aby takové výzvy zaznívaly přes média,“uvedl v první reakci poslanec Farský.

Podle něj je nezbytné, aby záležitosti ohledně spolupráce obou stran probrali nejdříve jejich předsedové. „Mirek je dost zkušený politik a ví, že když chce něco takového udělat, musí to předjednat uvnitř stran v zákulisí,“řekl šéf starostů Petr Gazdík, který letos v dubnu odejde z postu předsedy strany.

Hlavním favoritem na jeho místo je poslanec Vít Rakušan, který včera HN sdělil, že Kalousek měl s nabídkou ještě počkat. „Teď se soustřeďujeme na to, abychom s TOP 09 a dalšími vytvořili jednotnou kandidátku do evropských voleb, zatím to vypadá velmi nadějně. Spojování klubů či stran je předčasné,“míní Rakušan. Podle něj bude důležité, jak voliči na zmiňovanou kandidátku zareagují.

Samotný Farský ale moc důvodů ke vzniku společného klubu nevidí, podle něj poslanci obou stran spolupracují už nyní. „Nevím, co víc by mohl přinést společný klub, jaký by to mělo smysl. Daleko důležitější je spolupráce v samotných volbách, což je právě věc domluvy předsedů.“

Nejvíce si zatím obě strany vyzkoušely spolupráci v loňských volbách v Praze. Jejich společná kandidátka tu skončila jen s malou ztrátou za vítěznou ODS a podílí se na vedení města.

Kalousek tvrdí, že oznámením svého úmyslu nechtěl spolupráci se starosty ohrozit. O tom, že je připravený vzdát se postu předsedy klubu, podle svých slov mluvil už koncem listopadu na jednání vedení TOP 09. V rozhovoru pro HN se k tomu vrátil, když čelil dotazům, co je ochotný udělat pro to, aby obě strany mohly co nejtěsněji spolupracovat.

Několikrát už navrhoval, aby pravicové strany více spolupracovaly. Ke konci roku 2016 vyzval

Zakladatel TOP 09 začínal ve státních službách jako úředník. V roce 1990 nastoupil na Úřad vlády ČR jako odborný poradce, pracoval jako ředitel poradců místopředsedy vlády a později byl náměstkem ministra obrany odpovědným za rozpočet.

Od roku 1998 je poslancem, nejdříve za KDU-ČSL, později za TOP 09.

Dvakrát byl ministrem financí, v letech 2007 až 2009 ve vládě Mirka Topolánka a v letech 2010 až 2013 ve vládě Petra Nečase (oba ODS).

Posledních šest let je v opozici jako jeden z největších kritiků šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Narodil se roku 1960 v Táboře, vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze.

strany od středu doprava, aby na určitý čas vytvořily jednotný blok, který by Babišovo hnutí ANO ve volbách porazil. Žádný blok ale nevznikl a Babiš o necelý rok později parlamentní volby suverénně vyhrál. TOP 09 se do sněmovny navíc dostala jen těsně. Stejně jako starostové a KDU-ČSL. Kalousek pak oznámil, že nebude obhajovat místo předsedy strany, aby neblokoval případnou spolupráci pravicových stran.

Té byli zatím nejblíže lidovci a starostové, a to před parlamentními volbami v roce 2017. Obě strany dokonce uzavřely koaliční smlouvu, vše ale nakonec zkrachovalo. Lidovci od smlouvy odstoupili a nabídli starostům místa na vlastní kandidátce, což bylo pro STAN nepřijatelné.

Foto: ČTK

Starosti zakladatele Miroslav Kalousek prožívá se svou TOP 09 patrně nejobtížnější období od vzniku strany.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.