ČESKÉ ZLATÉ ČASY I NĚMECKÉ VAROVÁNÍ

Hospodářské noviny - - Názory - Luděk Vainert

Vnásledujících dnech dostane rekordní počet lidí rekordní výplatu. Celý rok rostou mzdy tempem přes osm procent a poslední výplaty, které vylepší mimořádné bonusy, tento vývoj ještě podtrhnou. Na průměrné výplatní pásce tak bude už možná přes 34 tisíc korun. Ještě rychleji pak roste mediánová mzda, kterou dostává typický zaměstnanec. Až v březnu vydají statistici čerstvá data, která mohou ukázat, že už se dostává na dohled k 30 tisícům. Současně platí, že nikdy v historii nemělo v Česku práci tolik lidí a nebylo tolik volných pozic. samotném závěru roku sice nezaměstnanost podle údajů úřadu práce mírně stoupla, to je ale způsobeno ukončením některých sezonních prací. Když porovnáváme jen data za prosinec, zdánlivě lepší údaj najdeme až v roce 1996, kdy však ještě nezaměstnanost pod přirozenou hranicí uměle drželo štědré úvěrování podniků ze strany polostátních bank, které se v dalších letech pořádně prodražilo. Nyní však podobný nesystémový doping česká ekonomika nedostává, snad s výjimkou relativně slabé koruny, která se stále plně nevzpamatovala z doby, kdy ČNB léčila ekonomiku oslabením měny.

Mají zaměstnanci před sebou další skvělý rok? Domácí poptávka bude ekonomice určitě dál pomáhat. Lidé jsou s vyššími platy a se sebevědomím daným tím, že po jejich práci je poptávka, ochotni utrácet víc i za služby, které dosud nepovažovali za nezbytné. V exportní ekonomice, jako je ta česká, ale nakonec rozhoduje, jak se bude produkce prosazovat za hranicemi. Nejvíc záleží na kondici německé ekonomiky a tam už se varovné příznaky nějakou dobu objevují.

Jak ukázala úterní data, nečekaně prudce, téměř o dvě procenta, v listopadu klesla produkce německého průmyslu. Byl to už třetí špatný měsíc v řadě. Ekonomové tak nevylučují, že výkon ekonomiky našich západních sousedů v závěrečném čtvrtletí klesne. Protože se německý HDP snížil už v třetím čtvrtletí, dostala by se největší evropská ekonomika, technicky vzato, do recese. Byla by to však velice mělká recese. Ovšem optimismus se vytrácí i v dalších pro Německo (a Česko) důležitých zemích. Ekonomická nálada je v 19 zemích eurozóny nejhorší od ledna 2017. O něco slabší jsou i výhledy světové ekonomiky, přičemž největším bolehlavem je kondice Číny, kam míří německé zboží (a v něm spousta českých dílů) v hodnotě přes devadesát miliard eur. Pokud čínský hlad po produkci Made in Germany výrazně poleví, pocítíme to rychle i my.

Nezaměstnanost ale velkým strašákem v nejbližší budoucnosti nebude. Vždyť podle údajů statistiků je u nás čtyřikrát nižší, než je průměr EU! To samo o sobě ukazuje, jak přehřátá česká ekonomika je. Zisky podniků sice s vyššími personálními náklady klesají, většina ale na výrazné zvyšování mezd stále má. Pokud letos dojde k dalšímu citelnému přiblížení mzdové hladiny západoevropské úrovni, bude mírný růst nezaměstnanosti přijatelnou daní.

V exportní ekonomice ale nakonec rozhoduje, jak se bude produkce prosazovat za hranicemi. Nejvíc záleží na kondici německé ekonomiky a tam už se varovné příznaky objevují.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.