O ochranu dat a soukromí se bude u Applu starat „přeběhlík“z Facebooku

Hospodářské noviny - - Podniky A Trhy - Václav Lavička [email protected]

Dříve pracoval pro Faceboook, poté se stal velkým kritikem sociální sítě a nyní přešel k jejímu rivalovi. Bývalého vrcholového manažera Facebooku Sandyho Parakilase najala společnost Apple, jež tvrdí, že její snahou je shromažďovat co nejméně osobních dat a důsledně chránit soukromí uživatelů. Parakilas pro sociální síť pracoval v letech 2011–2012.

Parakilas opustil firmu Marka Zuckerberga kvůli sporům o ochranu soukromí uživatelů. Právě tu bude mít na starosti u Applu, uvedl list Financial Times.

Parakilas během svého působení u Facebooku své nadřízené několikrát varoval, že politika sdílení dat, kterou firma aktivně provádí, může potenciálně mít až „zničující účinky“na její pověst, a tedy veškerý byznys.

Ale vedení, včetně Marka Zuckerberga, to podle něj naprosto ignorovalo, takže Parakilas z firmy v říjnu roku 2012 odešel a stal se břitkým kritikem Facebooku a dalších sociálních sítí.

Ředitel Applu Tim Cook najal „přeběhlíka od Facebooku“jako produktového manažera, jenž bude zařazen do týmu odpovídajícího za ochranu dat a soukromí.

Parakilas bude spolupracovat s ostatními experty „napříč celou firmou“. Jeho úkolem je dohlédnout na to, aby produkty, které Apple vyvíjí, spolehlivě chránily soukromí uživatelů. Jde rovněž o to, aby přístroje nedovolovaly rozsáhlejší sběr osobních dat. „Naším cílem je shromažďování dat minimalizovat,“říká Tim Cook.

Společnost Apple již dříve uvedla, že důsledná ochrana soukromí představuje základ její prodejní politiky. Její webový prohlížeč Safari znemožňuje aplikacím třetích stran, aby sledovaly chování lidí na Facebooku. „Odmítáme představu, že technologický pokrok umožňuje obchodovat s právem na soukromí,“prohlašuje šéf Applu.

Soukromí nade vše?

Apple se kvůli ochraně soukromí dokonce dostal do sporu s americkou vládou, konkrétně Federálním úřadem pro vyšetřování. Jde hlavně o kauzu z roku 2016, kdy FBI požadovala, aby společnost „otevřela“chytrý telefon používaný Syedem Farookem. Teroristou, který spolu s manželkou počátkem prosince 2015 v kalifornském San Bernardinu zastřelil 14 lidí a dalších 22 zra-

HOSPODAŘENÍ FACEBOOKU

nil. Vyšetřovatelé tehdy zkoumali možnou Farookovu komunikaci s organizací Islámský stát.

Apple tehdy odmítl s vládou spolupracovat a celá věc se dostala až k soudu. Ale dříve než rozhodl, FBI teroristův telefon „prolomila“s pomocí izraelské firmy Cellebrite. Za tuto službu podle serveru cnet.com zaplatila skoro milion dolarů. Experti FBI následně zjistili, že telefon neobsahuje nic, co by pro ně mohlo být zajímavé.

Facebooku nemůže přijít na jméno

Sandy Parakilas se znovu „obul“do Facebooku loni v březnu, kdy vyšlo najevo, že společnost Cambridge Analytica se přes tuto sociální síť neoprávněně dostala k 70 milionům účtů Američanů.

Facebook následně upřesnil, že zneužitých profilů bylo až 87 milionů a vedle lidí z USA případ postihl občany dalších devíti zemí.

Šéf Applu Cook se tehdy ke kauze vyjadřoval velice zdrženlivě. Na otázku televize MSNBC, co by udělal na Zuckerbergově místě, odpověděl, že v jeho situaci by se díky politice své společnosti nemohl nikdy ocitnout.

Britská firma Cambridge Analytica, která se věnuje získávání a analýze dat o voličích, zneužila facebookové profily amerických občanů k lepšímu cílení prezidentské kampaně Donalda Trumpa. Podílela se také na kampani příznivců brexitu i na dalších dvou stovkách kampaní po celém světě.

Praktiky Cambridge Analytiky jsou často na hraně zákona a její firemní manažeři se novinářům se skrytou kamerou přiznali třeba k tomu, že na protikandidáty svých politických klientů sbírají různé kompromitující materiály nebo se dopouštějí úplatkářství.

Důvod, proč byl kritice vedle Cambridge Analytiky vystaven i sám Facebook, spočívá v tom, že sociální síť zneužívání milionů dat nezastavila, i když o něm zhruba tři roky věděla. „Jsem přesvědčen, že Mark Zuckerberg si byl vědom takového možného zneužití už od roku 2010,“tvrdí Parakilas.

V souvislosti s vyšetřováním zmíněného skandálu svědčil před americkými a britskými zákonodárci a vystoupil rovněž v Evropském parlamentu. Během slyšení mimo jiné uvedl, že Facebook opakovaně ignoroval jeho varování před zneužitím osobních údajů.

„To, jakým způsobem Facebook v letech 2010– 2014 přistupoval k ochraně osobních dat, bylo daleko za přípustnou mezí,“myslí si Parakilas. Nechal se rovněž slyšet, že Facebook není schopen „sebe- Sandy Parakilas Manažer Applu, jenž má na starosti ochranu soukromí klientů regulace“, a tudíž mu nelze věřit. Vyzývá technologické společnosti, aby zlepšily ochranu osobních dat a soukromí.

Prosazuje, aby se více používaly šifrované zprávy, a na svém blogu také varuje před „rasistickými demagogy a jejich diktátorskými kamarády“, kteří mohou cynicky využívat nástroje sociálních sítí k uchopení moci. Facebook, Twitter a Google podle něj profitují z „překroucené“demokracie.

Po svém odchodu z Facebooku v říjnu 2012 Parakilas následující skoro čtyři roky strávil u společnosti Uber. Poté nastoupil do neziskové organizace Center for Humane Technology, kterou v roce 2013 založil bývalý zaměstnanec Googlu Tristan Harris. Ve své činnosti se snaží zabránit tomu, co nazývá „krizí digitální pozornosti“.

Tu mají způsobovat technologické firmy prostřednictvím mobilních přístrojů a sociálních sítí bez ohledu na to, jak to ovlivňuje „kvalitu života uživatelů“.

S přispěním Jana Úšely

To, jakým způsobem Facebook v minulosti přistupoval k ochraně osobních dat, bylo daleko za přípustnou mezí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.