České firmy se kvůli kauze Huawei bojí o miliardové investice v Číně

Hospodářské noviny - - Události - Kateřina Frouzová [email protected]

Druhý vysoce postavený manažer čínské společnosti Huawei skončil ve vazbě. Po tom, co kanadská policie v prosinci zadržela finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan­čou, se do obdobných problémů dostal před několika dny i její kolega v Polsku. Tamní civilní rozvědka zavřela Poláka a Číňana – oba obvinila ze špionáže pro čínské tajné služby. Polská média uvedla, že jeden ze zadržených je šéfem pobočky Huaweie v zemi.

Případy jsou důležité i kvůli tomu, cosenynídějevčesku. Vprosinci před produkty tohoto technologického gigantu a také dalšího čínského podniku ZTE varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Používání jejich technologie považuje za bezpečnostní hrozbu. V této souvislosti je důležité dodat, že čínská legislativa takovým firmám ukládá povinnost podílet se na zpravodajské činnosti. Technologie Huaweie využívají třeba operátoři mobilních sítí a část z nich plánovala, že v zemi zavede rychlejší internet právě s jeho pomocí. NÚKIB za varování kritizoval prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš. Rozepře mezi nimi a bezpečnostním úřadem se v posledních desítkách hodin vyostřily ještě více.

Babiš NÚKIB vytýkal postup a to, že úřad nevysvětlil, jak mají české instituce s varováním naložit. Podle poslanců v bezpečnostním výboru, kteří měli oproti veřejnosti přístup k utajovaným skutečnostem, NÚKIB nechyboval. Přesto premiér opakoval, že úřad pro kyberbezpečnost nemá pro svá tvrzení důkazy.

Paní ministryně Nováková nás informovala, že ji navštívila firma Home Credit, která vyjádřila obavy o své podnikání v Číně.

Andrej Babiš

premiér a předseda hnutí ANO

V nedělním rozhovoru pro televizi Prima předseda vlády navíc prohlásil, že kauza znervózňuje české firmy, které v Číně investují miliardy. Ministryně průmyslu Marta Nováková premiérovi řekla, že se podniky bojí odvety. „Paní ministryně Nováková nás informovala, že ji navštívila firma Home Credit, která vyjádřila obavy o své podnikání v Číně,“uvedl Babiš. Home Credit je součástí skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera.

NÚKIB na politické výroky nereaguje. „Naším posláním je ochrana kybernetické bezpečnosti,“uvedl mluvčí NÚKIB Radek Holý. Zeman přitom situaci vnímá podobně jako Babiš. Podle něj šéf NÚKIB Dušan Navrátil i ředitel Bezpečnostní informační služby Milan Koudelka ohrozili ekonomické zájmy Česka. „Čína po této kampani proti Huaweii připravuje odvetná opatření a ta by měla zasáhnout několik oblastí,“uvedl prezident v TV Barrandov. Odveta, řekl Zeman, může zasáhnout investice PPF i podniku Škoda Auto v Číně.

Zástupci PPF nechtějí upřesňovat možné dopady kauzy na jejich obchodní zájmy v Číně. „Nebudeme komentovat žádné výroky politiků, to neděláme nikdy. Jakékoli rozmíšky ve dvoustranných vztazích nikdy neprospívají investicím ani mezinárodnímu obchodu, to platí obecně a platí to i v tomto konkrétním případu,“řekl na dotaz HN ředitel komunikace skupiny Home Credit Milan Tománek. Ani Tomáš Kotera ze Škody Auto nehovořil o konkrétních rizicích. Zdůraznil však, že Čína je jejich největším trhem a pilířem jejich dalšího růstu.

Huawei obavy NÚKIB odmítá. Firma naznačila, že původně plánovaná investice 8,6 miliardy korun v Česku je kvůli aféře ohrožená. Ředitel české pobočky Huaweie Radosław Kedzia upozornil, že varování kyberúřadu poškodilo jejich obchody a reputaci. Proto nevyloučil, že se obrátí třeba i na soud.

■ Norsko

Vláda nyní zvažuje, zda umožní Huaweii podílet se na budování sítě 5G. „Sdílíme obavy, pokud jde o špionáž proti soukromým a vládním subjektům,“řekl ministr spravedlnosti Tor Mikkel Wara.

■ Francie

Ředitel operátora Orange Stéphane Richard sice oznámil, že jeho společnost nebude technologie od Huaweie používat v citlivých částech své sítě, zároveň však dodal, že tento krok nemá žádné technické zdůvodnění a že debata o Huaweii je zpolitizovaná.

■ Portugalsko

Největší portugalský operátor MEO v prosinci uzavřel s čínským koncernem novou smlouvu, přičemž ocenil know-how a schopnost inovace, které nabízí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.