Moskva zradila „ruské jaro“, tvrdí separatisté na Donbasu

Hospodářské noviny - - Události - Ondřej Soukup [email protected]

Před čtyřmi lety byli miláčky ruských médií, kteří z nich dělali lidové bojovníky proti kyjevským pučistům. Nikdo z tehdejších „hrdinů ruského jara 2014“ale žádnou kariéru neudělal. Mnozí jsou po smrti, jiní mají zákaz se na Donbasu vůbec objevovat. Podobně je to s celým projektem Novorusko, který předpokládal vytvoření pásu povstaleckých regionů východní a jižní Ukrajiny od Charkova po Oděsu.

„Chodil jsem v Luhansku na demonstrace Antimajdanu, nelíbilo se mi, co se dělo v Kyjevě. Když Moskva zabrala Krym, doufal jsem, že udělá totéž i s Donbasem. Jenže ona místo toho poslala nějaké pološílené kozáky a začala válka,“říká Maxim, který dnes žije v Polsku a do rodného města jezdí jednou ročně za svými rodiči.

Podle něj panuje v Luhansku rezignace. „Na začátku byla naděje, že u nás Kreml udělá pořádek. Jenže korupce byla ještě horší, když sis stěžoval, tak tě mohli označit za příznivce Kyjeva, zatknout a byl jsi rád, když za tebe rodina mohla zaplatit výkupné,“popisuje Maxim zkušenost jednoho svého bývalého kolegy.

Situace byla natolik neudržitelná, že Moskva v listopadu 2017 nechala odstranit tehdejšího „prezidenta Luhanské lidové republiky“Igora Plotnického a nahradit ho bývalým policistou Leonidem Pasečnikem. Plotnickij odstoupil ze „ zdravotních důvodů“, odjel do Ruska a od té doby se na veřejnosti neobjevil.

Šéf sousední Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko zemřel loni v létě při bombovém útoku v jedné tamní restauraci. Úřady sice oznámily zatčení skupiny ukrajinských diverzantů, žádný soud se ale nekonal. Mnozí za tím vidí spíše konflikt mezi separatisty o kontrolu nad finančními toky. Každopádně krátce po Zacharčenkově smrti do Ruska uprchl ministr financí Alexandr Timofejev s přezdívkou Taškent. A do podniků, které kontroloval on a jeho rodina, přišli lidé nového „prezidenta“doněcké republiky Denise Pušilina.

Ten ovšem zdaleka není tak populární jako jeho předchůdce. „Jeho jmenování je urážkou všech, kteří věřili ideálům ruského jara. Znamená to, že Kreml nás používá jen jako prostředek nátlaku na Kyjev. Jsme jenom pěšáci v geopolitické hře. Není vyloučeno, že nás Moskva v jeden okamžik prodá Ukrajině,“myslí si anonymní autor populárního blogu Doněckij Aborigen.

Blog upozorňuje, že situace se ekonomicky stále zhoršuje. „Potraviny stojí skoro jako v Moskvě a naše vedení se zabývá jenom pašováním uhlí a rozkrádáním ruské pomoci. A Kremlu je to jedno,“rozčiluje se autor blogu. Penze od separatistických republik jsou nízké a lidé se snaží udržet i své ukrajinské. Musí pro to ovšem cestovat na území pod kontrolou Kyjeva.

To ale není nic jednoduchého. Během jediného dne na kontrolním stanovišti v Horlivce na linii příměří mezi ukrajinskou armádou a donbaskými separatisty minulý týden zemřeli na infarkt tři penzisté. Jejich zdraví nevydrželo mnohahodinové čekání v hustém sněžení na kontrolním stanovišti.

Jenžemnozínemajínavybranou. Jak píše server Novosti Donbasa, v prosinci loňského roku třeba cukr meziročně zdražil z 15 na 40 rublů. Obdobně podražila i vejce. „Ve frontách na přechodech je tak 70 procent penzistů. O ukrajinské penze si nemohou dovolit přijít,“vysvětluje Maxim žijící v Polsku.

Foto: Reuters

Mrtvý předák doněckých separatistů Krátce předtím, než loni Alexandr Zacharčenko zemřel při výbuchu bomby, se spekulovalo o tom, že Kreml ho chce odvolat. Na snímku pohřeb Zacharčenka v Doněcku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.