Světovou banku dočasně řídí Georgijevová, její předchůdce podlehl tlaku Trumpa

Hospodářské noviny - - Události - Václav Lavička [email protected]

Prezident Donald Trump nemá rád mezinárodní instituce. Platí to i pro Světovou banku, která prý stojí americké daňové poplatníky příliš mnoho peněz. Rozpory s Bílým domem ohledně pomoci rozvojovým zemím či boje s klimatickými změnami vedly až k rezignaci šéfa banky, jímž byl Jim Yong Kim – Američan korejského původu.

Ten překvapivě oznámil, že koncem ledna končí, tři roky před vypršením mandátu. Nahradí ho bulharská ekonomka a politička Kristalina Georgijevová, dosavadní viceprezidentka Světové banky.

Georgijevová, která předtím zhruba šest let zastávala funkci evropské komisařky, ale bude Světovou banku řídit jenom dočasně. Jde o to, že post nejvyššího šéfa této významné instituce podle nepsané tradice obsazují USA, zatímco v Mezinárodním měnovém fondu patří Evropanům.

V čele měnového fondu od července 2011 stojí Christine Lagardeová, bývalá francouzská ministryně financí. Poprvé v historii tak nastává situace, kdy v čele dvou klíčových globálních institucí, půjčujících celému světu, stanou dvě ženy.

Finanční komunita očekává, že o funkci prezidenta Světové banky se rozhoří boj. Budou si ji nárokovat Spojené státy, největší akcionář banky se skoro 16 procenty hlasovacích práv.

„Pro USA se naskýtá šance, aby ve Světové bance zavál nový vítr. Boj s klimatickými změnami se stává až posedlostí, místo toho by se měla soustředit na projekty v infrastruktuře vytvářející pracovní místa,“vidí hlavní úkol nového prezidenta Judy Sheltonová, zastupující Spojené státy ve vedení

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.