Někdejší spolumajitel CZC.CZ se vrací do byznysu

Hospodářské noviny - - Podniky A Trhy - Michal Šenk [email protected]

Stanislava Gaje, jak sám doufá, čeká rok plný práce. Po pěti letech, kdy prodal čtvrtinový podíl v e­shopu s elektronikou CZC.CZ a odešel z vedení této firmy, se věnoval konzultační činnosti pro obchodování na internetu. Nějaký čas také vedl společnost i4wifi, obchodníka s bezdrátovým internetem a dalšími technologiemi.

V roce 2016 mu ale po nemoci zemřela manželka a Gaj měl jiné starosti. Spojené zejména s péčí o své tři děti. „Teď se chci zase porozhlédnout po možném angažmá nejen v oblasti e­commerce, ale třeba i po nějaké jiné manažerské práci,“říká.

Zoubek a spol.

Zatím má ještě jednu činnost, které se snaží naplno věnovat. „Když jsem prodal svůj podíl v CZC.CZ, část peněz jsem chtěl do něčeho investovat. Zaujalo mě dílo sochaře Olbrama Zoubka, začal jsem kupovat vše, co jsem od něj na trhu objevil. A když sbírka narostla, měl jsem potřebu ji nějak vystavit. Tím, že jsem z internetového byznysu, říkal jsem si, že něco z tohoto světa zkusím přenést do světa umění. Tedy když galerie, tak internetová,“popisuje Gaj zaníceně svůj projekt s názvem Galerietoga. Tanawebupředstavuje přes stovku děl Zoubka, ale i některých dalších moderních autorů.

„Spousta lidí má doma nějakého Zoubka, a když si mohou porovnat svůj artefakt s mojí sbírkou, něco mi nabídnout, nebo naopak po mně něco chtít, může z toho být obchod,“líčí Gaj. Může dnes už člověk umění kupovat pouze na dálku po internetu? „Při případné koupi bych všem sběratelům každopádně doporučoval osobní schůzku. Padělky na trhu byly, jsou a budou,“odpovídá.

Kolik mu zbavení se podílů v CZC.CZ vyneslo, prozradit nechce, odhadem mohlo jít o nižší desítky milionů korun. Asi by se s tím podle jeho slov dalo vyžít a nic nedělat. To ale Gaj nechce.

„S Josefem Matějkou, někdejším majoritním vlastníkem, jsme byli domluveni, že v určitém čase získám čtvrtinový podíl ve firmě, a domluveni jsme byli také na tom, kdy a za jakých okolností odejdu. To se stalo mezi lety 2009, kdy jsem podíl nabyl, a rokem 2014, kdy jsem odešel. Do CZC.CZ jsem jinak přišel v roce 2001, když se teprve rozjíždělo, odcházel jsem, když ta firma měla už asi 150 zaměstnanců a obrat 1,7 miliardy,“poznamenává Gaj.

Firmě se podle něj dařilo zejména proto, že na rozdíl od konkurence stále zůstávala v kontaktu s počítačovými „geeky“. Klíčové pro její další rozvoj pak bylo podle jeho slov to, že v roce 2007 dokázala vybudovat centrální sklad u Pří­ brami, na to navázanou logistiku a všechny procesy potřebné pro fungování e­shopu.

Pro konzultační činnost v oblasti e­commerce založil Gaj po odchodu z CZC.CZ už v roce 2014 firmu HSG. V ní chce nyní znovu naplno pokračovat.

„ Majitelé a mnozí manažeři mnohdy nemají kapacitu a ambice řídit lidi. A potřebují pomoct v organizaci a kontrolovaném růstu společností,“říká Gaj a připomíná, že on se ve své praxi může opřít zejména téměř o patnáctileté působení v CZC.CZ, které i odborná veřejnost hodnotí vesměs pozitivně.

Tím, že jsem z internetového byznysu, říkal jsem si, že něco z tohoto světa zkusím přenést do světa umění. Tedy když galerie, tak internetová.

Alza je daleko

V roce 2016 se CZC.CZ stalo součástí struktury Mall Group, odešel i Matějka. „Jsem zvědavý, jak to s nimi bude dál. Alza je konkurent, který je hodně daleko. Zajímalo by mě, jestli budou dál držet obě značky Mall i CZC.CZ. Oceňuji každopádně tah CZC.CZ, které mělo před Vánoci kampaň, v níž se samo označilo za dvojku na trhu za Alzou. V tom je velká pokora a skvělý marketingový tah,“soudí Gaj.

Alze se podle něj podařilo stát se lídrem mimo jiné i díky tomu, že vlastně nahradila klasické distributory. Mnoho malých prodejců má v Alze velkoobchodní status. „Nakoupí si zboží v Alze, přirazí si na to nějakou minimální marži a prodají to koncovému zákazníkovi. Takto jim to stačí. A i díky nim je Alza tak silná,“pozoruje.

„Co se týká počítačového a elektro byznysu, myslím si, že karty jsou rozdané a moc změn už se v tomto segmentu nedočkáme. V jiných oblastech mohou přicházet různí disruptoři. A velkým tématem je a bude samozřejmě adaptace off­line hráčů v on­line prostředí,“dodává.

Foto: HN – Jan Mudra

Stanislav Gaj prodal svůj podíl v e‑shopu s elektronikou CZC.CZ v roce 2014. Peníze z prodeje investoval mimo jiné do sbírky děl Olbrama Zoubka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.