SLÉVAČ, SVÁŘEČ NEBO POPELÁŘ… TAKOVOU PRÁCI ALE ČEŠI NECHTĚJÍ

FIRMY VOLAJÍ PO ZJEDNODUŠENÍ PODMÍNEK PRO ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ. POČET VOLNÝCH MÍST MEZIROČNĚ VZROSTL O VÍCE NEŽ 100 TISÍC.

Hospodářské noviny - - Lidé - Šárka Mrázová [email protected]

Projíždět popelářským vozem úzkými ulicemi není jednoduché. Nákladní auto po naložení váží až 27 tun, řidič se musí dobře orientovat v terénu a také umět vycházet s lidmi, protože často řeší problémy s nevhodně zaparkovanými auty. „Chce to hlavně zručnost. Ta práce je ale zábavná a každý den jiná,“říká dvaatřicetiletý řidič Tomáš Beka, který právě přivezl komunální odpad na velkou skládku v Benátkách nad Jizerou. U firmy AVE CZ pracuje už osm let, popelářský vůz by ale za kamion nevyměnil.

Řidičů jako on je však dlouhodobě málo, stejně jako závozníků či popelářů – kteří musí denně obsloužit až tisícovku popelnic – a dalších lidí v náročných dělnických profesích. Na nedostatek zaměstnanců si firmy stěžují už třetím rokem, brání jim v ekonomickém růstu. Volají proto po pracovnících z ciziny. S jejich náborem mají ale problémy.

„V současnosti se snažíme nabírat na pozice řidičů popelářských vozů kandidáty z Ukrajiny. S kvalitou jejich práce jsme spokojeni, nicméně administrativní proces jejich nástupu k nám je velmi zdlouhavý a pro všechny strany náročný,“potvrzuje mluvčí AVE Pavla Ivácková.

Podle údajů, které evidoval úřad práce k 31. prosinci loňského roku, kromě lidí v odpadovém hospodářství byla největší poptávka po dělnících na stavbách, slévačích, svářečích, čističích kanalizací i obsluze důlních zařízení včetně horníků. Počet volných míst meziročně vzrostl o více než 100 tisíc.

Hospodářská komora ve své analýze navíc upozorňuje, že firmám může v červnu chybět až půl milionu lidí různých profesí. Česko má přitom rekordně nízkou nezaměstnanost, nejnižší v EU. V prosinci činila podle Úřadu práce ČR 3,1 procenta.

Zástupci firem v čele se svazem průmyslu proto ve čtvrtek apelovali na vládu, aby zmírnila pravidla pro přijímání cizinců. Navrhují, aby se doba, po kterou musí být inzerát o volném pracovním místě vyvěšený na úřadu práce, zkrátila ze třiceti na deset dní. „To je doba, po kterou musí mít firma vyvěšenou volnou pozici na úřadu práce, než může podat žádost o zařazení do režimu (pro získání zahraničních pracovníků),“uvedla mluvčí svazu Eva Veličková.

Česko má programy pro řízenou migraci s kvótami na počet pracovníků s kvalifikací ze zemí mimo EU. Pracují zde i Mongolové, Filipínci, Indové a občané ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Hospodářská komora spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR ale chtějí kvóty ještě více navýšit, seznam států rozšířit a také zlepšit podmínky pro podniky, aby se o cizince mohly hlásit i malé firmy se šesti zaměstnanci. Zaměstnanost v souvislosti s pobytem cizinců budou řešit i poslanci.

Zahraničních pracovníků podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nicméně přibývá. Na zaměstnanosti se cizinci předloni podíleli téměř 11 procenty, zveřejnil minulý týden úřad. Největší počet tvořili Slováci, kteří patří mezi cizineckými skupinami k nejvzdělanějším a obsazují specializovaná místa, a také Ukrajinci. Ti pracují v průmyslu, stavebnictví, zdravotnictví i pohostinství, avšak své vzdělání na trhu práce neuplatní. Občané Rumunska a Bulharska kromě vysokých kvalifikovaných profesí často obsluhují stroje a firmy si je najímají přes agentury.

Takto na skládce v Benátkách nad Jizerou pracují na třídicí lince s použitými plasty Rumunky a Bulharky. Podle vedoucího provozu Jaroslava Židlického takovou práci Češi vůbec dělat nechtějí. „Je velmi obtížné zaměstnat schopné pracovnice, nedařilo se nám to ani v době, kdy lidí bylo na trhu práce dost. Máme i nedostatek řidičů, těšíme se, že v únoru přijdou dva z Ukrajiny,“říká Židlický.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.