V Evropě na trhu práce přituhuje a v Česku to lepší nebude

Hospodářské noviny - - Lidé - Šárka Mrázová [email protected]

Napětí na trhu práce bude trvat dál a počet volných míst se ještě letos zvýší, očekává prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Firmy proto apelují na vládu, aby zmírnila byrokratická pravidla pro přijímání zahraničních pracovníků. Podle Dlouhého to není ideální řešení, ale jiné není. Hospodářská komora kvůli tomu nedávno otevřela v Srbsku a na Ukrajině své kanceláře. Chceme, abychom především na Ukrajině zabránili některým praktikám mafiánských struktur, které si z obchodu s pracovníky udělaly byznys, řekl v rozhovoru pro HN Dlouhý.

HN: Firmy mohou v rámci zvláštní‑ ho režimu žádat pouze o kvalifiko‑ vané pracovníky z ciziny. Kolik jich ekonomika ještě potřebuje?

V současné době je kvóta nastavena u takzvaného Režimu Ukrajina na 19 600 žádostí za rok. Jednáme s vládou, aby se tato kvóta zdvojnásobila na 40 tisíc pracovníků ročně. Umožní zrychlené přijímání kvalifikované pracovní síly, do státního rozpočtu by mohlo díky tomu přitéct deset miliard korun. Celková kvóta včetně dalších vládních režimů – potenciálně Srbsko, Mongolsko, Filipíny by podle nás měla dosáhnout 50 tisíc pracovníků.

HN: Máte už nějaké konkrétní pří‑ sliby od vlády?

Předpokládám, že se tím bude vláda v brzké době zabývat. Zatím je možné v Režimu Ukrajina žádat pouze o pracovníky s určitou kvalifikací. Tento systém neumožňuje zaměstnávat cizince na nekvalifikované práce, tedy například dělníky výkopových prací, uklízečky, čističe kanalizací a podobně. O to ani my v dané situaci neusilujeme. Největší poptávka je po kvalifikovaných a technicky orientovaných zaměstnancích. Dále jsme spočítali, že z přímých a nepřímých daní a odvodů navázaných na zaměstnávání lidí zařazených do vládního Režimu Ukrajina ročně přitekly státu více než dvě miliardy korun. Na důchodovém pojištění přispívají ročně jednou miliardou. Každý Ukrajinec, který dosud získal práci přes tento režim, dává na jednoho důchodce 440 korun ročně.

HN: Podle analýzy HK bude v červ‑ nu chybět na českém trhu práce až půl milionů zaměstnanců. Není to příliš pesimistické tvrzení?

Nám ten půlmilion nevychází jako přehnané číslo. Dopady jsou jednoznačné. Státní kasa loni přišla nejméně o 84 miliard korun na daních a odvodech. Letos mohou ztráty dosáhnout až 110 miliard. Napětí na trhu práce může pokračovat i v roce 2020. Když se podíváte na aktuální údaje Eurostatu, i v celé Evropské unii a eurozóně, nezaměstnanost poprvé klesla pod osm procent. I ty země, které měly drtivou nezaměstnanost jako Španělsko, se už dostávají pod 15 procent. Německo začíná pociťovat podobný nedostatek lidí jako my. Jestli v celé Evropě na trhu práce přituhuje, tak u nás rychlé zlepšení neočekávejme.

HN: Není pro Česko rizikem, že lidi z Východu začnou přetahovat Němci a jiné západní státy?

Ano, riziko to je, ale nejsou to jen státy, které lépe platí. Jsou to i země s nižší mzdou – jako u nás –, ale jsou pružnější ve vydávání víz zahraničním pracovníkům, jako Polsko a v poslední době i Maďarsko.

HN: Řekl jste, že zvyšování platů ohrožuje investice firem a snižuje konkurenceschopnost. Týká se to i lidí s podprůměrnými příjmy? Najednou se začaly vyskytovat požadavky – především od odborů, ale i dalších –, aby cizinci zaměstnaní v České republice, především Ukrajinci, nejenom museli splňovat kvalifikační požadavky, ale aby dostávali minimálně medián (tedy průměr) naší mzdy. To je nesmysl. Jsoutopřecejenlidé, kteřínemajítu nejvyšší kvalifikaci a normálně budou pracovat i za méně než medián. Zadruhé by to bylo vůči českým zaměstnancům silně diskriminační.

HN: Odborový předák Josef Stře‑ dula ale tvrdí, že trh práce ještě potřebuje prožít nedostatek, aby Češi dostávali mzdy odpovídající jejich dovednostem…

Všichni bychom si přáli, aby Česká republika měla ve svých výrobách daleko více přidané hodnoty a aby to umožnilo i růst mezd. Ale logika věci je úplně opačná, než říká pan

Vladimír

lidí bude podle analýzy Hospodářské komory letos na českém trhu práce chybět. Poškodí to podle komory podnikatele i celou ekonomiku. Jen pro letošek odhaduje komora ztráty ve státní kase zhruba o dalších 110 miliard korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.