Dlouhý (65)

Hospodářské noviny - - Lidé -

Jedna z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V 90. letech byl ministrem průmyslu. Poté se stal poradcem investiční banky Goldman Sachs. Působí v několika mezinárodních think-tancích. Letos na jaře se stal členem expertního týmu prezidenta Miloše Zemana. HK ČR vede pátým rokem, v květnu 2017 byl potvrzen na další tři roky. Středula. Nepřestaneme být montovnou jen proto, že máme vyšší mzdy. Máme ale šanci jí přestat být, pokud budeme mít vyšší produktivitu práce. Potom si budeme moct dlouhodobě dovolit i mnohem vyšší mzdy.

HN: Není růst minimální mzdy pseu‑ doproblémem?

Jako pseudoproblém to jen vypadá, když minimální mzdu pobírají asi jen tři procenta zaměstnanců. My nemáme jen minimální mzdu, ale i institut takzvané zaručené mzdy, která má dokonce různé kategorie. Čím vyšší minimální mzda, tím vyšší zaručená mzda a tu pobírá už mnohem více lidí. Tyto vyšší mzdy znamenají i vyšší odvody, které jsou u nás již tak vysoké. Ale já říkám, čert to vem. Minimální mzda vzrostla, budiž. Přestaňmealelicitovat o minimální mzdě, spíše stanov­ me jasná pravidla, podle kterých se bude minimální mzda valorizovat automatickým mechanismem.

HN: Komora před Vánocemi otevře‑ la na Ukrajině a v Srbsku asistenční kanceláře. Proč?

Hospodářská komora loni po svém šetření mezi zaměstnavateli potvrdila, že největším problémem při náboru cizinců je délka celého procesu. Na tu si stěžuje 88 procent firem. K dalším patří administrativní náročnost a špatná komunikace s českými úřady. Kanceláře jsme situovali přímo v srbském Bělehradě a ukrajinském Lvově. Chceme zamezit dovoz lidí pochybnými agenturami. Je to docela odvážný krok, obzvláště na Ukrajině, kde se to nemusí některým podivným lidem líbit. Na druhou stranu ale pomáháme vybírat kvalitní pracovníky, kteří mají o Česko zájem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.